fbpx

Струмица со 34 нови и 40 оздравени од Ковид-19

 Струмица со 34 нови и 40 оздравени од Ковид-19

Во последните 24 часа направени се 4.342 тестови, а регистрирани се 1.222 нови случаи на КОВИД-19:

• Скопје – 649• Битола – 61• Тетово – 56• Куманово – 55• Велес – 50• Кавадарци – 49• Гостивар и Прилеп – по 35• Струмица – 34• Охрид – 26• Штип – 20• Неготино – 19• Кочани – 18• Струга – 16• Кичево и Гевгелија – по 14• Радовиш – 12• Крива Паланка – 9• Македонски Брод и Делчево – по 6• Берово, Ресен, Свети Николе и Валандово – по 5• Богданци и Дебар – по 4• Демир Хисар и Виница – по 3• Дојран, Кратово, Пробиштип и Демир Капија – по 1Од вкупниот број на позитивни (1.222), регистрирани се 157 реинфекции.

Од вкупниот број на починати лица (n=31), 9 лица се целосно вакцинирани, кај 30 лица се регистрирани коморбидитети.Во текот на изминатите 24 часа, регистрирани се 21 починато лице: 6 починати лица од Скопје (62г, 70г, 73г, 83г, 84г и 85г), 5 лица од Куманово (65г, 67г, 72г,81г и 85г), 3 лица од Битола (70г, 80г и 89г), 2 лица од Охрид (53г и 62г), по едно од Прилеп (85г), Радовиш (81г), Виница (61г), Македонска Каменица (83г) и Неготино (62г). Од пријавените лица сите се починати во болнички услови.

Согласно Регистарот на умрени лица со дијагноза КОВИД-19 од Мој Термин, пријавени се дополнително 10 починати лица, Скопје (3), Битола (2), Охрид (2), Делчево (1), Гевгелија (1) и Кичево (1). Починатите се на возраст од 63г до 86г. Од пријавените лица, 2 се починати во болнички услови и 8 лица се починати во домашни услови. Пријавените лица се починати во период од 03.02.2021 – 10.02.2022г.

Регистрирани сe 1.502 оздравени пациенти од:

• Скопје – 862• Битола – 118• Куманово – 78• Кавадарци – 54• Тетово – 51• Велес – 49• Струмица – 40• Гостивар – 33• Кочани – 31• Штип – 24• Кичево – 20• Неготино – 17• Прилеп, Свети Николе и Делчево – по 14• Охрид и Радовиш – по 10• Гевгелија и Ресен – по 9• Богданци – 8• Демир Хисар и Македонска Каменица – по 6• Крива Паланка и Кратово – по 5• Валандово – 4• Струга и Виница – по 3• Берово, Пробиштип, Македонски Брод, Демир Капија и Дојран – по 1.

Досега во земјата се направени вкупно 1.842.926 тестирања на КОВИД-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 286.096, бројот на оздравени пациенти е 265.945, на починати е 8.736, а бројот на активни случаи изнесува 11.415

Share via
Copy link