fbpx

Струмица со 6 нови и 10 оздравени од Ковид-19

 Струмица со 6 нови и 10 оздравени од Ковид-19

Во последните 24 часа направени се 2.533 тестови, а регистрирани се 467 нови случаи на КОВИД-19:

• Скопје – 245• Куманово – 34• Велес – 22• Битола – 20• Прилеп – 19• Кавадарци – 18• Тетово – 17• Охрид – 13• Струга и Ресен – по 8• Штип, Гевгелија и Крива Паланка – по 7• Струмица-6, Кичево и Дебар – по 6• Гостивар – 5• Кочани, Неготино и Демир Хисар – по 3• Радовиш, Валандово, Пробиштип и Македонска Каменица – по 2• Берово и Виница – по 1.Од вкупниот број на позитивни (467), регистрирани се 58 реинфекции.

Од вкупниот број на починати лица, кај 13 лица се регистрирани коморбидитети.Во текот на изминатите 24 часа, регистрирани се 10 починати лица: 4 починати лица од Скопје ( 88г, 88г, 85г и 75г) и по едно починато лице од Дебар (88г), Кавадарци (71г), Демир Хисар (80г), Охрид (67г,), Демир Капија (82г) и Неготино (87г). Од пријавените лица сите се починати во болнички услови.Согласно Регистарот на умрени лица со дијагноза КОВИД-19 од Мој Термин, дополнително се пријавени 4 починати лица од: Скопје (2), Куманово (1) и Тетово (1). Починатите лица се на возраст од 77г. до 85г. Лицата за починати се пријавени во период од 10.02. до 26.02.2022. Од пријавените лица едно лице е починато во болнички услови, а 3 лица се починати во домашни услови.

Регистрирани сe 414 оздравени пациенти од:

• Скопје – 202• Битола – 28• Кавадарци и Велес – по 26• Куманово – 21• Прилеп – 19• Штип – 13• Тетово – 12• Струмица – 10• Кичево – 9• Крива Паланка – 8• Гостивар – 7• Гевгелија – 6• Струга – 5• Радовиш – 4• Кочани, Неготино и Свети Николе – по 3• Охрид, Ресен и Валандово – по 2• Кратово, Демир Хисар и Демир Капија – по 1.

Направени се 2.533 тестови преку: ИЈЗ-279, ЦЈЗ Скопје-64, ЦЈЗ Битола-83, ЦЈЗ Прилеп-31, ЦЈЗ Тетово-5, ЦЈЗ Куманово-69, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-21, УК Пулмологија со алергологија –1, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–162, Жан Митрев (Филип Втори)-48, Авицена-85, Биотек-75, Систина-56, лабораторија Лаор-39, Синлаб-17, Ремедика-15, Плодност-16, Генеа-6, Никоб Лаб-206, ВФВ Медикал-44, Ели Медика-27, Ројал Медика–7, Спектра-ММ-3, Рапид Лаб–14, Жан Митрев Струмица–9, Нова Лаб Дијагностика–6, Рамус-16ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 1.129Досега во земјата се направени вкупно 1.898.672 тестирања на КОВИД-19.

Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 298.662, бројот на оздравени пациенти е 286.378, на починати е 9.050 а бројот на активни случаи изнесува 3.233

Share via
Copy link