fbpx

Струмица со двајца новозаразени од Ковид-19

 Струмица со двајца новозаразени од Ковид-19

Во последните 24 часа се направени 3.101 тестирање, а регистрирани се 143 нови случаи на КОВИД-19:

• Скопје – 79• Гостивар – 16• Кичево – 12• Дебар – 8• Куманово – 7• Тетово и Струга – по 6• Радовиш – 3• Струмица – 2• Кавадарци, Крива Паланка, Берово и Македонски Брод – по 1.

Пријавени се 2 починати лица од Тетово (31г и 70г).

Регистрирани сe 32 оздравени пациенти од:

• Дебар – 9• Скопје – 8• Тетово – 5• Гостивар – 3• Свети Николе и Пехчево – по 2• Кавадарци, Битола и Гевгелија – по 1.

Досега во земјата се направени вкупно 1.022.293 тестирања на Ковид-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 158.164 бројката на оздравени пациенти е 150.556, на починати е 5.509, а бројот на активни случаи изнесува 2.099

Share via
Copy link