fbpx

Струмица со двајца оздравени, без починати и новозаразени од Ковид-19

 Струмица со двајца оздравени, без починати и новозаразени од Ковид-19

Во последните 24 часа се направени 1.418 тестирања, а регистрирани се 7 нови случаи на КОВИД-19 во:

• Скопје – 7

Пријавени се вкупно 18 починати лица:

7 лица од Скопје (41г,54г,58г,79г,81г,84г и 86г), по 3 лица од Тетово (69г,72г и 81г) и Гостивар (68г,68г и 77г), 2 лица од Прилеп (80г и 90г) и по едно лице од Виница (76г), Македонска Каменица (77г) и Дебар (92г).

Регистрирани се 71 оздравени пациенти од:

• Скопје – 18• Куманово – 15• Битола – 8• Велес – 4• Штип, Кочани и Пробиштип – по 3• Кичево, Радовиш, Делчево и Виница – по 2• Прилеп, Струмица-2, Неготино, Свети Николе, Валандово, Крушево, Демир Хисар, Кратово и Македонска Каменица – по 1.

Досега во земјата се направени вкупно 778.092 тестирања на Ковид-19.Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 155.067, бројката на оздравени пациенти е 146.940, на починати е 5.329, а бројот на активни случаи изнесува 2.798

Share via
Copy link