fbpx

Струмица со рекордни 151 оздравени и без нови и починати од Ковид-19

 Струмица со рекордни 151 оздравени и без нови и починати од Ковид-19

Во последните 24 часа се направени 1169 тестирања, а регистрирани се 67 нови случаи на Ковид 19 во:

-Скопе 28 -Куманово 8 -Гостивар и Охрид по 4 -Прилеп, Тетово, Битола, Кавадарци и Штип по 3 -Струга, Кичево и Ресен по 2 -Свети Николе и Кратово по 1.

Пријавено е вкупно 31 починато лице:

9 од Скопје (42г,64г,68г,68г,72г,73г,77г,77г,86г), 4 починати лица од Тетово (66г,73г,75г,78г), 3 починати лица од Велес (64г,72г,73 г), по 2 починати лица од Битола (43г,68г), Охрид (45г,87г), Струга (54г,64г) и Берово (43г,82г) и по 1 починато лице од Куманово (59г), Прилеп (70г), Кавадарци (82г), Кочани (63г), Радовиш(60г), Виница (67г) и Пробиштип(71г). Од починатите, 28 се во болнички, а 3 во домашни услови.

Регистрирани се 782 оздравени пациенти од:

-Скопје 267 –Струмица 151 -Кавадарци 54 -Прилеп 43 -Битола 40 -Куманово 29 -Валандово 23 -Штип 22 -Неготино 15 -Велес и Охрид по 14 -Кочани 13 -Крива Паланка 12 -Виница 11 -Тетово и Гевгелија по 9 -Свети Николе и Делчево по 8 -Гостивар 7 -Кичево и Пробиштип по 5 -Демир Капија 4 -Радовиш, Крушево и Македонска Каменица по 3 -Богданци и Кратово по 2 -Струга, Ресен, Берово, Македонски Брод, Пехчево и Дојран по 1.

Досега во земјата се направени вкупно 726.409 тестирања на Ковид-19.Вкупната бројка на Ковид-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 152.814, бројката на оздравени пациенти е 134.653, на починати е 4.992, а бројот на активни случаи изнесува 13.169.

Share via
Copy link