fbpx

Струмица со рекордни 60 оздравени и само тројца новозаразени од Ковид-19

 Струмица со рекордни 60 оздравени и само тројца новозаразени од Ковид-19

Во последните 24 часа се направени 1466 тестирања, а регистрирани се 183 нови случаи на ковид-19 во:

-Скопје 85-Куманово 6 -Тетово 10 -Прилеп 7 -Гостивар 6 -Штип 3 -Битола 1 -Велес 4 -Охрид 10 –Струмица 3-Кавадарци 13 -Струга 5 -Кочани 2-Кичево 1 -Свети Николе 1 -Гевгелија 6-Неготино 4 -Дебар 1 -Ресен 6 -Радовиш 2 -Делчево 1 -Пробиштип 2 -Богданци 2 -Кратово 1 -Дојран 1.

Починати се 6 лица, еден пациент од Скопје (90г), еден од Куманово (51г), еден од Прилеп (77г), еден од Гостивар (71г) и два пациенти од Охрид (72 и 45г). Пациентите се починати во болнички услови.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 1731 оздравени пациенти од:

-Скопје 983 -Куманово 57 -Тетово 98 -Прилеп 5 -Гостивар 87 -Штип 23 -Битола 60 -Велес 62 -Охрид 25 –Струмица 60 -Кавадарци 36 -Струга 21 -Кочани 24 -Кичево 28 -Свети Николе 9 -Гевгелија 18 -Неготино 29 -Дебар 6 -Ресен 16 -Крива Паланка 10 -Радовиш 4-Берово 4 -Делчево 10 -Пробиштип 2 -Виница 13 -Валандово 7 -Демир Хисар 5 -Богданци 5 -Македонска Каменица 12 -Демир Капија 9 -Пехчево 1 -Дојран 2.

Досега во земјата се направени вкупно 442.600 тестирања на Ковид -19.Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 90654, бројката на оздравени пациенти е 78154, на починати е 2785, а бројот на активни случаи изнесува 9715.

Share via
Copy link