fbpx

Струмица со седум новозаразени и четворица оздравени од Ковид-19

 Струмица со седум новозаразени и четворица оздравени од Ковид-19

Во последните 24 часа се направени 3.283 тестирања, а регистрирани се 449 нови случаи на ковид-19 во:

-Скопје 170 -Прилеп 55 -Кавадарци 35 -Гевгелија 23 -Тетово 19 -Охрид и Куманово по 17 -Битола и Неготино по 16 -Велес 10 -Струга 8 –Струмица и Ресен по 7 -Гостивар 6 -Штип, Делчево и Богданци по 5 -Крива Паланка, Берово и Кратово по 4 -Пробиштип и Демир Капија по 3 -Кичево, Дебар, Валандово и Крушево по 2 -Кочани и Радовиш по 1.

Починати се 10 лица, 3 пациенти од Скопје (83г, 79г, 65г), по еден од Тетово (72г), Куманово (71г), Прилеп (79г), Велес (84г), Охрид (58г), Кавадарци (65г) и Делчево (75г). Од пријавените смртни случаи сите се починати во болнички услови.

Регистрирани се 227 оздравени пациенти од:

-Скопје 102 -Куманово 41 -Прилеп 17 -Кавадарци 14 -Тетово и Велес по 8 -Штип 6 -Гостивар и Кочани по 5-Битола и Струмица по 4 -Гевгелија, Неготино, Ресен и Крушево по 2 -Дебар, Пробиштип, Виница, Дојран и Македонски Брод по 1Досега во земјата се направени вкупно 500.551 тестирања на Ковид-19.

Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 99.031, бројката на оздравени пациенти е 89.249, на починати е 3.047, а бројот на активни случаи изнесува 6.735.

Share via
Copy link