fbpx

Струмица урнува рекорди-денес 21 заразени од Ковид-19

 Струмица урнува рекорди-денес 21 заразени од Ковид-19

Во последните 24 часа се направени 1831 тестирања, а регистрирани се 243 нови случаи на ковид-19 во:

– Скопје 98- Куманово 11- Штип 7- Прилеп 12- Тетово 2- Струга 9- Велес 3- Битола 5- Охрид 5- Кавадарци 4- Гостивар 5- Гевгелија 5- Струмица 21– Крива Паланка 2- Радовиш 9– Кочани 11- Пробиштип 1- Демир Хисар 1- Берово 9- Валандово 4- Виница 2- Делчево 2- Свети Николе 12- Кичево 1- Неготино 2.

Починати се 4 лица, пациент од Прилеп (65г.), од Битола (82г.), и двајца од Куманово (72 и 80г.). Три пациенти се починати во болница, еден вон болнички.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 100 оздравени пациенти од:

– Скопје 39- Куманово 4- Штип 2- Прилеп 3- Тетово 3- Струга 4- Велес 7- Битола 3- Охрид 3- Кавадарци 2- Гостивар 6- Гевгелија 2- Струмица 10– Пробиштип 1- Демир Хисар 1- Македонски Брод 1- Берово 1- Делчево 1- Кичево 2- Ресен 5.

Досега во земјата се направени вкупно 193.652 тестирања на Ковид -19. Нема тестирања во рамките на скринингот.Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 18602, бројката на оздравени пациенти е 15264, на починати е 753, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 2585.

Share via
Copy link