fbpx

Tags : Борис Трајковски

Почна традиционалниот планинарски марш во чест на Борис Трајковски

Планинари од Струмица, Штип, Валандово, Радовиш и Гевгелија денеска по 19-ти пат го почнаа маршот во чест на трагично загинатиот македонски претседател, Борис Трајковски. По поминати 200 километри планинарите в понеделник, на 26 февруари, денот кога загина претседателот Трајковски, ќе му оддадат почит на неговото вечно почивалиште на гробиштата Бутел во Скопје. Викендов планинари од […]

Одбележана годишнината од раѓањето на Борис Трајковски

Општина Струмица денеска ја одбележа 67-годишнината од раѓањето на трагично загинатиот македонски претседател Борис Трајковски. Пред неговиот споменик ,,Македонија” во градскиот парк, претставници на неговото семејство, на Советот на општина Струмица, политички партии и здруженија положија свежо цвеќе, а за животот и делото на Трајковски зборуваше Зоран Костадинов, член на Советот на општина Струмица. -И […]

Струмица ја одбележа 19-годишнината од загинувањето на претседателот Трајковски

-Колку и да сме свртени кон празникот Прочка, колку и да сме дел од еуфоријата од карневалските свечености, Струмица и струмичани не го забораваат својот сограѓанин, Претседателот Борис Трајковски, објави градоначалникот на Струмица на по повод 19-годишнината од неговата трагична смрт. Пред споменикот „Македонија“, подигнат во чест на претседателот Трајковски, говореше градоначалникот Костадинов. -Борис Трајковски […]

Одбележани 65 години од раѓањето на претседателот Трајковски

Со пригодна програма и полагање цвеќе пред споменикот „Македонија“, подигнат во чест на трагично загинатиот претседател Борис Трајковски, денеска  беше одбележана 65 годишнината од неговото раѓање. За животот на вториот македонски претседател говореше градоначалникот Коста Јаневски. – Многу пати досега сме зборувале за животниот и професионалниот пат на нашиот сограѓанин и секогаш тие наши навраќања […]

Одбележена 17-годишнината од смртта на Борис Трајковски

Денеска пред споменикот „Македонија“, подигнат во чест на трагично загинатиот Борис Трајковски, беше одбележана 17-годишнината од неговата смрт. Пред споменикот цвеќе положија членови на семејството Трајковски, пријатели, претставници на локалната самоуправа, политички партии и здруженија на граѓани и делегација од Владата предоводена од министерот за транспорт и врски, Благој Бочварски. За ликот и делото на […]

По шеснаесетти пат планинарски марш во чест на Борис Трајковски

Петнаесет планинари од Струмица и Валандово денеска од пред споменикот „Македонија“, подигнат во чест на вториот македонски претседател, тргнаа на шеснаесеттиот марш во чест на Борис Трајковски. Заради пандемијата од Ковид-19 годинашниов марш е со редуцирана програма, односно планинарите ќе пешачат до село Дедино, а на 26 овој месец ќе поминат уште една етапа во […]