fbpx

Tags : ЦУК

ЦУК:синоќа избувнал пожар во Дом за стари лица во село

Синоќа околу 23:30 часот избувнал пожар пожар во Дом за стари лица во село Банско, инфомрираше Центарот за управубвање со кризи (ЦУК). Во гаснењето на пожарот интервенирале 7 пожарникари со 2 против пожарни возила. Нема повредени лица, пожарот целосно е изгаснат во 00.50 часот. Прво биле евакуирани лица од спратот каде што бил пожарот, потоа […]

ЦУК:пожар во подрум во зграда во Богданци, станарите евакуирани со

Во Богданци пожарникарите од ТППЕ Гевгелија вчера од 08:10 до 11:40 часот, со 8 пожарникари и 3 против пожарни возила гаснеле запалена подрумска просторија во зграда на ул.„Маршал Тито“ бр.130 во Богданци. Во текот на интервенцијата, станарите од зградата биле евакуирани со корпа со кран од страна на фирмата „Пеливан компани“. Фото: архива

ЦУК: По сообраќајна несреќа на територија на Грција повредени помош

Денеска, операторите од Струмица на Единствениот број 112 во ЦУК им помогна на повредените лица од сообраќајна несреќа меѓу две моторни возила на територија на Република Грција, за да добијат Итна медицинска помош и да бидат медицински згрижени, а и да биде известена тамошната полиција, информираа денеска од Центарот за управување со кризи (ЦУК). Конкретно, […]

ЦУК:пожари во Радовиш и Струмица, гореле куќа и трактор

Центарот за управување со кризи (ЦУК) известува дека во вчерашното деноноќие пожари на отворени немало, туку само три интервенции во урбани средини и активни пожари утрово нема. Конкретно, Територијалната противпожарна едница ТППЕ Радовиш во период од 14:45 до 16:45 часот, со три против пожарни возила и шест пожарникари интервенирале на запалена куќа. Пожарникарите од ТППЕ […]

Видео:Мечка нападна жител на село Пласница – човекот берел шумски

Директорот наЦУК, Стојанче Ангелов објави разговори со човекот кој бил нападнат од мечка и од ловецот кој го спасил. Разговор со Раим Рамчески, еден од ловците кои први помогнале на лицето нападнато од мечка.

ЦУК: ПРОНАЈДЕНО Е ТЕЛОТО НА ДАВЕНИКОТ ВО ДОЈРАНСКО ЕЗЕРО

Регионалниот ЦУК Струмица денеска информира дека телото на давеникот во Дојранско Езеро, кој исчезнал во водата кон пладне, доцна попладне пред стемнување е пронајдено. Инаку, станува збор за И.З.(42) од Штип, со престој во Германија. Телото на давеникот веднаш не е пронајдено заради тоа што во езерото има многу трски, алги, а и слаба е […]

ЦУК: еден полициски хеликоптер и авионот „ер трактор“ го гаснат

Пожарот кај селото Фурка и браната Паљурци, помеѓу општините Дојран и Богданци е се уште активен, соопштија од Центарот за управување со кризи. Од 05:30 часот координирано дејствуваат силите на Територијалната противпожарна единица ТППЕ Гевгелија, Доброволно противпожарно друштво Дојран, Комуналец Гевгелија, Комунално Дојран, Јавно претпријатие Национални шуми (ЈПНШ) Подружница „Кожув“ Гевгелија, ТППЕ Кавадарци, ТППЕ Валандово, […]

ЦУК:Огнот кај Ѓавато е пресечен на 150 метри од селото

Со голем ангажман на пожарникарите и лицата коишто го бранеа селото Ѓавато од огнената стихија, огнот е контролирано пресечен на 150 метри од селото и свртен во правец на црквата и гробиштата и не е навлезен во селото, според досегашните информации. Дежурните пожарникарски мешани екипи се распоредени со возила на 50 метри во линија пред […]

Градоначалникот Манчев и директорт на ЦУК Ангелов ги посетија критичните

-На иницијатива на општина Босилово со директорот на ЦУК, Стојанче Ангелов ги посетивме критичните места на река Струмица и река Језга (Радово-Турново) и на лице место констатиравме дека е неопходно веднаш да се преземат мерки за санирање на критичните точки и за чистење на речното корито, објави градоначалникот на Босилово, Ристо Манчев. -Чистењето на овие […]