fbpx

Tags : Џио Струмица

Градоначалникот Јаневски им ја честиташе шампионската титула на Џио Струмица

-Честитки за одбојкарите на Џио Струмица за освоената шампионска титула. Момци, уште еднаш докажавте дека сте најдобри во македонската одбојка. Вие сте гордоста на Струмица!, напиша Јаневски.

Во машкото куп-финале ќе играат Џио Струмица и Универзитет во

Полуфиналните натпревари во машка конкуренција на 28.македонски одбојкарски куп, кои се одиграа синоќа, минаа очекувано со доминација на фаворитите за освојување на пехарот. В недела од 18 часот во салата „Парк“ ќе играат Џио Струмица и Универзитет во Тетово, што значи дека годинашното финале ќе биде реприза на завршниот меч од 2019. Второпласираниот тим во […]

Поради позитивни играчи одложено дербито меѓу Џио Струмица и Универзитет

Поради позитивни играчи на Ковид-19, одложено е дербито кое вечерва требаше да се одигра меѓу Џио Струмица и Универзитет во Тетово во првата одбојкарска лига за мажи. Мечот кој требаше да го одреди најдобриот тим по есенскиот дел од најквалитетната машка одбојкарска лига кај нас, ќе почека нов термин. Според правилата за натпреварување сезонава, ако […]

Сменетите термини за враќање назад го завршија европскиот настап на

По синоќешниот пораз од екипата на Омонија во Никозија со 3-0, следуваше нова лоша вест за нашата експедиција.Се променија сите летови од Кипар кон Грција и другите земји во порани часови поради целосното затварање во карантин на градовите во Кипар и Грција, а со тоа и нивните аеродроми.Тоа значеше откажување на денешниот втор реванш натпревар […]

Лука Костиќ е најново засилување за Џио Струмица

Во исклучително активниот преоден рок, по ангажманот на неколку докажани играчи, Џио Струмица ги обезбеди услугите и на Лука Костиќ – најперспективниот македонски одбојкар, којшто минатата натпреварувачка сезона ја мина во Црна Гора, во дресот на Будуќност. Костиќ лани беше на поширокиот список на селекторот Никола Матијашевиќ за настап на Европското првенство во групата во […]

Џио Струмица против Омонија Никозија во 1/16 финалето на Челинџ

Омонија Никозија од Кипар е противникот на шампионот Џио Струмица во 1/16 финалето на ЦЕВ Челинџ купот, објавија пред малку на официјалната страница на Џио Струмица. Нашите одбојкари се домаѓини на првиот натпревар, кој треба да се одигра меѓу 8 и 10 октомври во Струмица, а реваншот е меѓу 13 и 15 октомври на Кипар. […]

Прв професионален договор на Савовски со Џио Струмица

Одбојкарскиот клуб ЏИО Струмица продолжува со процесот на подмладување на тимот и грижа за најголемите македонски одбојкарски надежи. Средниот блокер Филип Савовски го потпиша првиот професионален договор со шампионскиот тим и со своите 206 сантиметри на 18 години претставува еден од најголемите македонски потенцијали за репрезентативната одбојкарска приказна. Савовски го следи патот на одбојкарскиот развој […]

Славе Наков и Филип Николовски остануваат со шампионот

Одбојкарскиот клуб ЏИО Струмица ги продолжи договорите на македонските репрезентативци Славе Наков и Филип Николовски за уште една сезона. -За нив нема поголем предизвик од европската сезона која што претстои на нашиот тим каде што веруваме ќе се претставиме во одлично светло. Тие со нивното искуство од последното репрезентативно натпреварување на Европското првенство во Словенија […]

Џио Струмица го продолжи договорот и со Тиме Ричлиев

Актуелниот македонски одбојкарски шампион Џио Струмица продолжува со формирање на тимот за новата сезона. Откако претходно раководството на Џио Струмица потпиша договори со Владо Милев и со Васе Михаилов и го продолжи договорот на Ристо Николов, струмичани го обезбедија потписот и на Тиме Ричлиев. Ричлиев беше дел од тимот кој доминираше во македонскиот шампионат минатите […]

И Васе Михаилов повторно ќе го облече дресот на Џио

Откако ги обезбеди услугите на Владо Милев, Џио Струмица потпиша договор со уште еден македонски репрезентативец – Васе Михаилов. Искусниот, 34 годишен одбојкар, којшто игра на позицијата примач, цела кариера од натпреварувачката 2005-та/2006-та до лани ја мина во својот матичен клуб, а минатата сезона настапуваше за Вардар. Само по една година во главниот град, Михаилов […]