fbpx

Tags : Добрашинци

Ќе се реконструира локалниот пат од крстосница со пат кон

-Пред една година ветив асфалтирање на локалниот пат од крстосница со пат кон Брана Турија до центар во с.Доброшинци кој е навистина во катастрофална состојба.  Од прв ден работиме посветено и фокусирано на решавање на децениски проблеми на нашите сожители. Од првиот ден кога станав градоначалник активно работиме на проектот за реконструкција на патниот правец […]

МВР за сообраќајката кај Добрашинци

Вчера во 17:30 часот во СВР Струмица било пријавено дека на локален пат за село Добрашинци, струмичко, во близина на мост на река „Струма“, патничко возило „форд фиеста“, со струмички регистарски ознаки, управувано од М.Д.(18) од село Нова Mаала, струмичко, излетало надвор од коловозот, инфомираа денеска од МВР. Во несреќата со тешки телесни повреди се […]

Две лица повредени во сообраќајка кај селото Добрашинци

Двајца се повредени во сообраќајна несреќа која се случила попладне во 17:30 часот на патот кон селото Добрашинци. Во извлекувањето на повредените учествувала ТППЕ Струмица со едно против пожарно возило и 6 пожарникари. Повредените со возило на итната медицинска помош се префрлени во струмичката болница.

Закрпени дупките на патот за Добрашинци

„Конечно се закрпени дупките на патот кон Добрашинци кои подолго време претставуваа опасност за граѓаните кои преку нив минуваа со автомобили“, напиша на својот ФБ профил, https://www.facebook.com/slave.andonov, градоначалникот на општина Василево Славе Андонов, информирајќи за крпењето на дупките на локалниот пат што води кон Добрашинци. Со оваа активност општина Василево решава еден сериозен проблем за сите […]

Изгоре камион кај селото Добрашинци

Денеска во 13:30 часот во близина на село Добрашинци, ТППЕ Струмица со едно против пожарно возило и тројца пожарникари-спасители интервенираше на гаснење на запалено товарно моторно возило марка „Застава“, информираа струмичките пожарникари. Пожарот е локализиран и ликвидиран за кратко време.

Сопатник повреден во сообраќајка кај Добрашинци

Вчера во 10:00 часот на локален пат за село Добрашинци, струмичко, се случила сообраќајна незгода во која А.К. (40) од село Дрвош управувајки моторно возило „ауди А4“ со струмички регистерски ознаки изгубил контрола над возилото и излетал надвор од коловозот. Во незгодата со тешки телесни повреди се здобил сопатникот во возилото, кој е пренесен во […]

Голем пожар на депонијата кај Добрашинци

Голем пожар избувна на депонијата кај селото Добрашинци во која се одлага отпадот од општините Струмица и Василево. Избувнувањето на пожарот го потврди командирот на Територијалната против пожарна едница на Струмица, Александар Гудев, кој информираше дека според првичните информации пожарот зафатил поголема површина, а силниот ветар го проширува кон акумулацијата „Турија“. Екипи на ТППЕ Струмица […]