fbpx

Tags : Гоце Делчев

Осквернавен споменикот на Гоце Делчев во Струмица

Засега непознати сторители го осквернавиле споменикот на Гоце Делчев во Струмица, испишувајќи пораки со авто лак по него. Од Општина Струмица го осудуваат овој вандалски и дрзок чин и бараат од надлежните да ги откријат сторителите. Додаваат дека споменикот ќе биде исчистен и апелираат до граѓаните да не го уништуваат заедничкото добро. Инаку, в недела, […]

Во Струмица одбележана 120 годишнината од загинувањето на Гоце Делчев

Со посебна гордост и чест, денеска, општина Струмица ја чествуваше 120 – годишнината од убиството на најголемиот македонски син и револуционер Гоце Делчев. Пред неговиот споменик на плоштадот кој го носи неговото име, се одржа пригодна свеченост на која за животот и делото на Делчев зборуваше Елена Магеровска Паликарова, заменик градоначалник и член на Советот […]

Струмица ја одбележа годишнината од раѓањето на Гоце Делчев

Општина Струмица денеска гордо и достоинствено одбележа 151 година од раѓањето на апостолот на македонското револуционерно движење, Гоце Делчев. Пред споменикот подигнат во негова чест, за животот и делото на Делчев зборуваше градоначалникот Костадин Костадинов кој потенцираше дека Гоце за Македонија се бореше, за Македонија ги негуваше своите социјалистички и револуционерни идеи и за истата […]

Општина Струмица ја одбележа 119-годишнината од убиството на Гоце Делчев

-За жал, и по толку многу години од Гоцевата мисла: „Јас го разбирам светот единствено како поле за културен натпревар меѓу народите“, тој останува неразбран за оние кои упорно водат недостоен натпревар за кавга меѓу народите, рече градоначалникот Костадинов во обраќањето по повод 119-годишнината од убиството на Гоце Делчев. -Делчев не може и не смее […]