fbpx

Tags : Грција

Жена од Грција пронајдена почината во казино во Гевгелија

На 09.05.2024 во 21.00 часот во Полициската станица Гевгелија било пријавено дека во казино во Гевгелија била пронајдена почината Е.С.(69) од Република Грција, соопштија денеска од МВР. Лекар од Итна медицинска помош констатирал смрт без видливи траги на насилство, а по наредба на Јавен обвинител телото на починатата било предадено на обдукција.

Заради штрајк на грчките цариници утре и задутре не патувајте

-Ве известуваме дека почнувајќи од полноќ, 00:00 часот на 02.04.2024 во вторник до 23:59 часот во среда, царинските служби во Грција ќе одржат дводневен штрајк, согласно информациите добиени од Амбасадата на Република Грција во Скопје, информираа денеска од Царинската управа. На граничните премини Богородица – Евзони, Дојран – Дојрани и Меџитлија – Ники товарниот сообраќај […]

За влез во Грција само со комплет патни исправи со

За влез во Грција покрај пасош со новото име на државата, треба да поседувате возачка и сообраќајна довола, како и регистарска табличка со ознаката НМК. Според информации од граничните премини Богородица-Евзони и Дорјан-Дојрани, граѓани кои имале сообраќајна дозвола за возилото кое го управувале со поранешното име на државата, грчките погранични служби не им дозволиле да […]

ЦУК: По сообраќајна несреќа на територија на Грција повредени помош

Денеска, операторите од Струмица на Единствениот број 112 во ЦУК им помогна на повредените лица од сообраќајна несреќа меѓу две моторни возила на територија на Република Грција, за да добијат Итна медицинска помош и да бидат медицински згрижени, а и да биде известена тамошната полиција, информираа денеска од Центарот за управување со кризи (ЦУК). Конкретно, […]

Видео:Четворица струмичани дел од транспорт на 85 килограми марихуана преку

На 15.11.2023 од страна на Одделот за криминалистичка полиција, Сектор за недозволена трговија со дрога, оружје и опасни материи, Регионалниот центар Исток и СВР Струмица во координирана акција со Службата за борба против дрога од градот Килкис, Р.Грција, спречен е транспорт на 85 килограми марихуана и притоа во Република Северна Македонија лишени се од слобода […]

Скопјанец и кавадарчанец илегално ја преминале границата со Грција

На 17.05.2023 во 12.50 часот, полициски службеници од Полициската станица за граничен премин и граничен надзор Богородица ги лишиле од слобода Е.А.(40) од Скопје и Т.Н.(52) од Кавадарци, затоа што илегално ја преминале државната граница со Република Грција, соопштија денеска од МВР. Исто така, било констатирано дека од патната исправа на Е.А. недостасуваат неколку страници. […]

Сузбиена меѓународна организирана криминална група, спречен шверц на 105 килограми

На 08 и 09.05.2023 година од страна на Единицата за недозволена трговија со дрога, Секторот за недозволена трговија со дрога, оружје и опасни материи при Оддел за криминалистичка полиција во соработка со Службата за борба против дрога од Солун, Република Грција реализиран е случај на недозволена трговија со наркотична дрога кокаин, при што во Солун […]

Во Грција ќе може да се влезе и со брз

Министерството за внатрешни работи ги информира граѓаните, дека согласно известувањето од грчките гранични служби од Граничниот премин „Евзони“, има измени во протоколот за влез во Грција и од денеска (19.06.2021 година), од 06.00 часот на ГП Евзони, освен со ПЦР тест не постар од 72 часа, Сертификат за примена вакцина (со поминати 14 дена од […]

Грција утре ќе соопшти дали на 1 јули ќе ја

Грција утре ќе ја соопшти нејзината позиција во однос на влезот на државјани од трети земји, ако Европската Унија не се усогласи во одлуката, соопшти денеска портпаролот на грчката Влада, Стелиос Пецас на брифингот со новинарите. Тој објасни дека ги очекуваат одлуките од Европската Унија, дека станува збор за тешка дискусија и дека е потребно […]