fbpx

Tags : икона

Во сабота свечена Литија со иконата на Пресвета Богородица Брзопослушничка

В сабота, на 22 април, Струмичката епархија при МПЦ-ОА организира свечена Литија со иконата на Пресвета Богородица Брзопослушница. Литијата ќе тргне во 10 часот од пред храмот на Св.Димитриј и Св.Григориј Палама во Струмица, а свечената поворка ќе се движи кон градскиот плоштад „Гоце Делчев“. Претходно во петок, на 21 април, по завршувањето на вечерната […]

Литија со иконата на Пресвета Богородица Брзопослушничка низ улиците на

По пауза од две години Струмичката Православна Епархија повторно организираше свечена литија со иконата на Пресвета Богородица Брзопослушничка низ улиците на Струмица. Иконата синоќа беше изнесена од Црквата „Свети Петнаесет Тивериополски свештеномаченици“ и пренесена во црквата „Свети Димитриј и Свети Григориј Палама“, од каде претпладне беше донесена на Плоштадот „Гоце Делчев“.

Видео:Свечена литија со иконата на Пресвета Богородица Брзополсушница в петок

Струмичката православна епархија организира свечена литија на иконата на Пресвета Богородица Брзопослушница.По тој повод на 29.4.2022 година (петок) после вечерната служба во манастирот „Свети 15 Тивериополски свештеномаченици“, светата икона ќе биде пренесена во црквата „Свети Димитриј и Свети Григориј Палама“ во Струмица. Наредниот ден, 30.4.2022 година (сабота) по Светата божествена литургија во црквата „Свети Димитриј и […]