fbpx

Tags : изложба

10 ВО 12 – ИЗЛОЖБА НА ДЕЛА МАЛ ФОРМАТ НА

Здружението за развој на културата и заштита на културното наследство „Контекст-Струмица“ во соработка со кафе бар „Нагоре“, како дел од неформалниот тековен концепт-проект #ЅидНаУметноста, оваа сабота, 6 април 2024 година во 21:00 часот ќе ја отворат изложбата на дела мал формат насловена „10во12“ на ликовниот уметник Костадин Батев. „Во овој избор насловен „10во12“ ќе видиме […]

РЕМИНИСЦЕНЦИИ – Изложба на цртежи на Страхил Петровски во Струмица

Здружението за развој на културата и заштита на културното наследство „Контекст-Струмица“ во соработка со кафе бар „Нагоре“, како дел од неформалниот тековен концепт-проект #ЅидНаУметноста, оваа сабота, 27 јануари 2024 година во 21:00 часот ќе ја отворат изложбата на цртежи насловена „Реминисценции“ на Страхил Петровски. Митко Гогов, организатор на оваа серија изложби за колекцијата „Реминисценции“ ќе […]

Вечер Изложба на фотографии „Ерусалим“ во Градската уметничка галерија

-Изложбата ЕРУСАЛИМ се состои од фотографии направени 2018 и 2019 година во древниот град, фокусирајќи се претежно на оние свети места и градби кои се најзначајни за христијаните. Овие фотографии суптилно се обидуваат (без)временски да го отсликаат оној период од постоењето на градот, во оние триесет и три години кога Тој се родил, живеел, бил […]

Струмички пожарникари учествуваа на организирана смотра и изложба на опрема

Денеска четворица пожарникари-спасители од ТППЕ Струмица, припадници на Републичкиот УСАР тим (Тим за брз одговор за пребарување и спасување од урнатини), присуствуваа на организирана смотра, изложба на опремата за заштита и спасување и претставување на Тимовите за брз одговор (ТБО) при Дирекцијата за заштита и спасување. Настанот се одржа во Скопје.

Градоначалникот Костадинов на изложба на фотографии и песни од Тоше

Градоначалникот Костадин Костадинов денеска беше на изложбата на фотографии и песни од Тодор Проески – Тоше „Животното дело на Тодор Проески низ хронологија на неговите музички настапи“ поставена во галеријата на Завод и Музеј – Струмица. Оваа изложба е во заедничка соработка и организација меѓу НУ Завод и Музеј – Струмица и НУ Спомен куќа […]

Изложба на слики и поетско читање на стихови од Роза

Роза Мојсовска, која слика со помош на устата, ги воодушеви струмичани со своите слики, кои беа денес изложени во Градскиот парк во Струмица. Станува збор за уметнички дела насликани со уста, работени во техниките акрил, масло на платно и акварел, во кои преовладуваат пејзажи, цвеќиња и портрети на девојки. Роза Мојсовска и овој пат покажа […]

На Струмичкото корзо отворена изложбата „Врамено време“

Синоќа на Струмичкото корзо беше отворена изложбата „Врамено време“, на која се презентирани 24 репродукации на стари фотографии од Струмица, во периодот од 1900 до 1938 година. Организатор на изложбата е Здружението за култура и визуелна уметност „Кадро“, а изборот на фотографиите е направен од околу стотина кои им биле на располагање. Изложбата е поставени […]

Матурантката Александра Атанасова го промовираше својот прв роман „Зборовите на

Денеска во големата сала на Домот на АРМ во Струмица матурантката од гимназијата „Јане Сандански“ , Александра Атанасова, го промовираше своето прво книжевно дело-романот „Зборовите на тишината. Покрај промоцијата на ова дело, таа се претстави и со изложба на свои четириесетина ликовни творби. За романот на Александра говореа нејзините професори по македонски јазик, Владимир Ефтимов […]

Доделени наградите и отворена изложбата од Меѓународниот фестивалот на карикатура

Со доделување на наградите и отворање на изложбата вечерва во Центарот за култура во Струмица беа соопштени наградените карикатуристи и афористичари од 22. Меѓународен фестивал на карикатура и афоризам што традиционално се одржува во рамки на Струмичкиот карневал. Златна плакета за најдобра карикатура доби македонскиот карикатурист Миро Ѓеоргиевски.Сребрена плакета доби Луис Нол од Австралија, а […]

Утревечер изложба од Мице Јанкуловски во Завод и Музеј Струмица

Утревечер (19:00 часот) во изложбениот салон на „Завод и Музеј Струмица“ ќе биде отворена изложба од делата на ликовниот уметник Мице Jанкуловски по повод педесет години од творештвото, соопштија од оваа установа. Јанкуловски е македонски уметник кој повеќе од пет децении е јавно присутен преку различни уметнички дисциплини-сликарство на платно, сликарство на стакло, карикатура, анимиран […]