fbpx

Tags : Јаневски

Караванот „Најдоброто“ во Струмица: По убедливата победа на 17 октомври,

На промоцијата на кандидатот на СДСМ и на Коалицијата за градоначалник на Општина Струмица Костадин Костадинов и советничката листа, пред присутните граѓаните се обратија градоначалникот на Струмица Коста Јаневски и носителот на листата за советници Марјан Даскаловски. -Имав можност да бидам дел од тимот на една од најуспешните општини, гледав како Струмица продолжува да расте […]

Јаневски: Почна изградбата на сервисни улици и фекални колектори во

-Започна решавањето на проблемот од суштинско значење за жителите од населбата Софилар. По долги и сложени подготвителни активности, ветеното на почетокот од мандатот, започна да се реализира, објави градоначалникот на Струмица, Коста Јаневски. Денеска механизацијата пристигна на локацијата каде што ќе бидат изградени две сервисни улици и три фекални колектори. Нека е со среќа почетокот […]

Јаневски: Во Струмица ќе се отвори пункт за вакцинирање

Градоначалникот на Струмица, Коста Јаневски денеска соопшти дека до крајот на оваа или на почетокот на идната недела во Струмица ќе се отвори пункт за вакцинирање на граѓаните во спортската сала на ООУ „Никола Вапцаров“. -За да не ги изложуваме нашите сограѓани на дополнителни трошоци да се вакцинираат во други градови, покренавме иницијатива до Министерствотто […]

Според анкетата на МЦМС Јаневски меѓу десетте најдобри градоначалници

Митко Јанчев, актуелниот градоначалник на Кавадарци бил најчесто избиран каконајдобар од страна на испитаниците кои одговориле на отвореното прашање: „Споредвас, кој е најдобриот градоначалник во Македонија?“ За него се изјасниле 10,5% одиспитаниците. На второ место е Арбен Таравари, актуелниот градоначалник наГостивар, а трет е Максим Димитриевски, градоначалникот на Куманово. На следнитетри места се Теута Арифи […]

Градоначалникот Јаневски се сретна со новиот претседател на Џио Струмица,

Нашата Струмица е спортски град, а особено сме горди на богатата историја во одбојка во машка и во женска конкуренција, објави на фејсбук градоначалникот Коста Јаневски. Денеска со посебно задоволство имав средба со членовите на Одбојкарскиот клуб Џио Струмица, неколкукратен шампион на Македонија и се надевам дека титулата и оваа натпреварувачка година ќе остане во […]

Отворена Европска куќа во Струмица

По Скопје, Струмица е вториот град во државата којшто доби Европска куќа. -На денешното отворање, на коешто присуствуваа претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Зоран Заев и амбасадорот на Европската Унија во Република Северна Македонија, Дејвид Гир, клучот од Европската куќа им го предадов на младите луѓе од Струмица.Европската куќа ќе биде исклучително „жив“ […]

Градоначалникот Јаневски на увид на „Глобал“ заедно со премиерот Заев

Градоначалникот Коста Јаневски со Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Зоран Заев и директорите и раководителите на надлежните општински и државни институции, изврши увид во опожарениот трговски центар „Глобал“. Пожарот којшто ноќеска пред полноќ избувна во „Глобал“ предизвика голема материјална штета. -За мене е најважно што нема човечки жртви, се она што е материјално […]

Градоначалникот Јаневски ја посети болницата

-Попладнето ја посетив ЈЗУ „Општа болница“ Струмица и со директорот, д-р Наќе Гогов, разговаравме за актуелната состојба со Ковид – 19, менаџирањето на болницата, опремувањето на новото болничко крило и поставувањето на модуларната болница, објави градоначалникот на Струмица, Коста Јаневски. Додава дека состојбата е стабилна и под контрола, но се уште многу ризична, а тоа […]

Честитка од градоначалникот Јаневски за нашите фудбалери

Честитки! Браво за нашите најдобри фудбалери, го остваривте најголемиот успех на македонскиот фудбал – учество на Европското првенство. Покажавте на дело како со срце се брани и се сака националниот дрес.Ви благодариме за големата радост. Нашата струмичка гордост, големиот Горан Пандев, докажа дека во Струмица чука големо фудбалско срце. Заедно со него вечерва чукаа и […]

Јаневски и Бочварски го честитаа Денот на заштитниците на градежниците

По повод празникот Свети Апостол Тома – Денот на заштитниците на градежниците, во манастирот „Света Богородица Елеуса“ во Вељуса се одржа традиционалната средба на градежниците од општина Струмица. -Ги посетивме со министерот за транспорт и врски Благој Бочварски, им го честитавме празникот и им посакавме успех во нивната работа и со нивните дела да ни […]