fbpx

Tags : карневал

Фото: Карневалските групи„Струма“ и ОУ „Маршал Тито“ на карневал во

Карневалските групи на Здружението „Струма“ и на ОУ „Маршал Тито“ го претставуваа Струмичкиот карневал на Меѓународниот карневал во Тиват, Црна Гора. „Струма“ на карневалот во Тиват се претстави со маската „Порака“, а учениците и наставниците од „Маршал Тито“ со маската „Моќта на боговите“. И двете групи заедно со останатите беа примени кај градоначалникот на Тиват,Жељко […]

Новинарскиот клуб од Струмица се акредитираше за следење на Струмичкиот

Членовите на Новинарскиот клуб Струмица, кој работи во рамки на Младинскиот образовен форум (МОФ) од Скопје и ЦИА „НОВУС“ од Струмица, денеска се акредитираа за следење на Струмичкиот карневал, односно за Главната карневалска вечер и за останатите настани до крајот на Карневалот. Членовите на Новинарскиот клуб, Соња Појразовска, Адем Мемедов, Филип Костовски, Драгица и Ивана […]

Од задутре почнува струмичката карневалска треска

Денеска во струмичкиот Младински центар, се одржа прес конференција по повод претстојните карневалски свечености во Струмица, на која зборуваа покровителот на Струмичкиот карневал и градоначалник на Општина Струмица Костадин Костадинов и претседателот на Организациониот одбор на Струмичкиот карневал, Александар Цицимов. Градоначалникот Костадинов го изрази задоволството од успешното негување на вековната традиција на празнување под маски […]

Карневалските маски „Струмичка корида“ и „Струмички глуварчиња“ на Карневалот во

На 21-виот меѓународен карневал во Панчево, Србија, кој се оддржа од 16-ти до 18-ти јуни 2023 година, меѓу 30тина групи, свое место имаа и двете струмички карневалски групи: ООУ “Видое Подгорец” Струмица со карневалската маска ” Струмичка корида”, и СОУУД “Димитар Влахов” со карневалската маска”Струмички глуварчиња”. -Преку посебното претставување на странските групи, ден пред главната […]

„Комуналец“ направи генералка на Градскиот плоштад по карневалот

-Генералка после карневалот на градскиот плоштад.Вредните работници од Kомуналец ќе го светнат плоштадот за да им биде чисто на дечињата кои ќе учествуваат на детскиот карневал, објави градоначалникот на Струмица, Костадин Костадинов.

Атанас Костуранов и Катерина Јовановска принц и принцеза на Карневалот,

Атанас Костуранов и Катерина Јовановска се избрани за принц и принцеза на синоќешниот маскенбал што се одржа во Хотелот „Сириус“ во Струмица. Тие вечерва заедно со кралот на карневалот ќе ја предводат карневалската поворка по улиците на Струмица на Интернационалната карневалска вечер, кој почнува во 18.30 часот. Градоначалникот Костадин Костадинов заедно со неговата девојка Гордана […]

Маските „Пчелин рај“ и “Годишни времиња“ учествуваа на Меѓународниот карневал

Карневалските маски „Пчелин рај“ на ООУ „Видое Подгорец“ и „Годишни времиња“ на ООУ „Сандо Масев“ денеска учествува на Големиот меѓународен карневал што се одржа во Риека, Хрватска. Младите карневалисти од нашиот град учествуваа во поворката во која имаше над сто карневалски групи и околу 9.000 учесници од повеќе земји. Настапот на нашите кернавалисти можете да […]

Градоначалникот Костадинов се заблагодари за успешната организација на карневалот

Струмица не организираше само уште еден настан, Струмица организираше карневал од светски размери, докажа пред светот сликовито што е всушност струмичкото чудо!, објави градоначалникот Костадин Костадинов. -Организацијата на таков настан бара решителност, посветеност, бара фокус.Благодарност до организациониот одбор, до ФЕК, до општинската администрација за посветената работа, до Комуналец Струмица оти градот беше чист како солза […]