fbpx

Tags : криумчар

Приведен криумчар на мигранти кај Гевгелија

На 07.02.2024 околу 21 часот во близина на хотел во Гевгелија, полициски службеници од Полициската станица за граничен надзор и гранични проверки Богородица при Регионалниот центар за гранични работи Југ го лишиле од слобода А.М.(21) од Скопје. Околу 20 часот во близина на село Богородица, гевгелиско, полициски службеници забележале дека во возилото „ауди“ со косовски […]

Приведен криумчар на мигранти кај Прдејци

Вчера околу 19:00 часот во близина на село Прдејци, гевгелиско, полициски службеници од Полициската станица граничен надзор и гранични проверки Богородица го лишиле од слобода Д.А.(39) од Скопје, соопштија денеска од МВР. При преглед во возилото „ауди“ со српски национални ознаки, кое го управувал, биле пронајдени седум лица мигранти од Сирија, од кои еден малолетник. […]

Кај Костурино приведен криумчар, пронајдени мигранти од Сирија

МВР соопшти дека вчера околу 19:40 часот во село Костурино, струмичко, полициски службеници од Полициската станица за граничен надзор и гранични проверки Стар Дојран при Регионалниот центар за гранични работи Исток го лишиле од слобода И.М.(30) од село Градошорци, општина Василево, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „криумчарење мигранти“. Имено, околу 19.30 […]

Синоќа приведен криумчар на мигранти, пронајдени 11 лица од Сирија

Вчера околу 19 часот на регионалниот пат Стојаково-Богданци, полициски службеници од РЦГР Југ- ПС за ГП и ГН Богородица го лишиле од слобода М.С. (63) од Скопје, кој во товарно моторно возило „ман“ со скопски регистерски таблички превезувал 11 мигранти од Сирија, соопштија од МВР. Откако возилото било запрено, од страна на полициските службеници бил […]

Приведен криумчар на мигранти, пронајдени 33 лица

Денеска во 11:30 часот полициски службеници од РЦ за ГР Југ- ПС за ГП и ГН Богородица во близина на бензинска пумпа на автопат А1, кај Гевгелија, го лишија од слобода И.М. (41) од Струга, кој со товарно возило „фиат дукато“ со охридски регистерски таблички, превезувал 33 мигранти, соопштија денеска од МВР. Известен е јавен […]

Приведен криумчар од Србија, пронајдени осум мигранти од Сирија

Денеска во 07:40 часот на бул.„Гевгелија“, поточно на излезот од Гевгелија, полициски службеници од Полициска станица за граничен премин и граничен надзор „Богородица“ го лишиле од слобода К.В.(22) од Лесковац, Р.Србија, поради сомнение дека сторил кривично дело „криумчарење мигранти“, соопштија денеска од МВР. Тој управувал патничко возило „опел сигнум“, со српска национална ознака, кое учествувало […]

Приведен криумчар на мигранти во Стар Дојран

Вчера во Стар Дојран полициски службеници од Полициската станица за граничен надзор и гранични проверки Стар Дојран го лишиле од слобода И.Х.(22) од Египет, соопштија денеска од МВР. Околу 07.30 часот тој бил затекнат со група од 25 лица мигранти (меѓу кои пет малолетници), сите од Сирија и по преземени мерки било утврдено дека тој […]

Приведен криумчар на мигранти од Скопје

Вчера во 21:30 часот на автопатот Гевгелија-Демир Капија, после тунел „Јаворица“, полициски службеници од Полициската станица за граничен надзор и граничен премин Богородица го лишиле од слобода А.А.(42) од Скопје, затоа што со возило „фолксваген пасат“, со скопски регистарски ознаки, превезувал двајца мигранти од Сирија, соопштија денеска од МВР. Претходно, во 20:15 часот на наплатната […]

Приведен криумчар од радовишко, превезувал 88 мигранти

Денеска (27.07.2022) во 00.15 часот на место викано „Нова Петла“ во Гевгелија, полициски службеници од Полициската станица Гевгелија го лишиле од слобода А.С.(35) од сeло Ињево, радовишко. На местото, полициските службеници запреле товарно возило „сканиа“, со прилепски регистарски ознаки, со полуприколка и при преглед во полуприколката биле пронајдени 88 лица мигранти (56 од Сирија, 21 […]

Приведен криумчар од скопско, пронајдени 12 мигранти

Денеска (19.07.2022) околу 01:00 часот во близина на граничната линија со Република Грција, полициски службеници од Полициската станица Богородица го лишиле од слобода А.М.(30) од село Инџиково, скопско. Тој се сомничи дека со неговото возило „ауди а6“, со скопски регистарски ознаки, превезувал 12 мигранти од Индија, кои се пронајдени и сместени во Прифатниот транзитен центар […]