fbpx

Tags : Македонија

Ѓорѓе Давид официјално ја напушти Македонија

Српската музичка ѕвезда Ѓорѓе Давид официјално ја напушти Македонија, откако доби одобрение од судските институции. По напуштањето на земјава, Давид закажа конференција за печат за српските медиуми во текот на утрешниот ден. -Ѓорѓе замина за Србија. Ги помина сите процедурални барања од нашите надлежни институции и во текот на вчерашниот ден доби дозвола да ја […]

„Диаверум“ клучен учесник во прва ренална експертска академија во Македонија

Повеќе од педесетина експерти од Шведска и Македонија учествуваа на првата ренална експерстка академија во организација на Министерството за здравство, Шведската амабасада и мултинационалната организација за здравствена заштита Диаверум. На Академијата, тие споделија нови сознанија и добри практики за подобрување на реналната нега на пациентите во двете земји. Експертската академија ја отвори министерот за здравство, […]

Македонија – прва во управување робот со сигнали од мозокот

На Факултетот за електротехника и информациски технологии, денеска, беше откриена спомен плоча за значаен придонес на македонската во светската наука – Прво управување на робот со помош на сигнали од мозокот. На отворање на спомен плочата присуствуваа Претседателот на државата, Стево Пендаровски, претседателот на Светската професионална организација на инженери ИЕЕЕ, Саифур Рахман и професор д-р […]

Првиот човек на хуманитарните Лајонси во Македонија

Претседателот на Меѓународната асоцијација на Лајонс клубови, Брајан Шихан допатува во Македонија за одбележување 25 години дејствување на оваа светска хуманитарна организација во нашата земја. Во дводневната посета, Шихан ќе оствари средба со лајонсите, со гувернерот на Лајонс дистрикт 132 Северна Македонија, Гоце Бурзевски, со претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски и ќе учествува […]

Во Струмица вечерва се вееја знамињата во чест на македонско-италијанското

Вечерва во Струмица, на платото пред Центарот за култура беше одбележан Денот на пријателството меѓу Северна Македонија и Италија. Во присуство на граѓани, претставници на дипломатскиот кор во земјава и членови на Советот на општината говореа градоначалникот Костадин Костадинов и амбасадорот на Италија, Андреа Силвестри. Во своето обраќање градоначалникот Костадинов го потенцираше развојот на пријателството […]

„Глобалниот деловен гигант – групацијата ТРАФИГУРА, мега инвеститор и во

Колумна на д-р Живко Груевски Групацијата Трафигура е една од водечките светски, независни трговски, логистички и производни компании во секторот на „commodities“ или природни суровини и производи. Како мултинационален конгломерат, групацијата има развиена мрежа од свои компании во 48 земји на сите континенти од Земјината топка. Трафигура е и клучен инвеститор во проектната компанија Еуромакс […]

Македонија го освои среброто во Европската сребрена лига

Одбојкарската репрезентација на Македониа е поразено во финалето на завршниот турнир од Европската сребрена лига што се одржа во сабота и недела во салата „Парк“ во Струмица. Во финалето репрезентативците на Данска беа подобри и сосема заслужено славеа со 3:1, по сетови 25:23, 19:25, 25:27 и 19:25. Нашите одбојкари играа добро само во првиот сет, […]

Македонија против Данска за злато од Европската сребрена лига

Данците ја совладаа Унгарија со 3:1 (24:26, 25:17, 25:21, 29:27) во второто полуфинале на завршниот турнир од Европската сребрена лига и вечер од 20 часот ќе играат со Македонија за златниот медал. Денешната програма во Струмица ќе почне со соочувањето за бронзата меѓу Хрватска и Унгарија од 17:00, а финалето е од 20:00 часот. Десетина […]

Фудбалерите на Беласица негативни на Ковид-19

Фудбалскиот клуб Беласица од Струмица, во денешното кратко соопштение за јавноста информираше дека резултатите од тестовите за Ковид-19, направени од страна на фудбалерите, стручниот штаб и администрацијата се негативни и дека ситуацијата во клубот е стабилна и под контрола. -ФК Беласица како општествено одговорен транспарентен клуб, сака да се произнесе пред фудбалската и пошироката јавност, […]

Влез на македонски државјани во Бугарија со негативен ПЦР тест

Бугарската Влада одлучи делумно да ги олесни мерките за влез во земјата за пет држави, меѓу кои и Северна Македонија, при што македонските државјани ќе можат да влезат во Бугарија само со негативен ПЦР тест. Освен од Северна Македонија, со приложен ПЦР тест не постар од 72 часа, во Бугарија ќе можат да влезат и […]