fbpx

Tags : маски

Познати учесниците на Струмичкиот карневал и имињата на маските

Со предавањето на клучот од страна на градоначалникот на Струмица, Костадин Костадинов, на карневалистите утре (18:30 часот) почнуваат осумдневните карневалски празнувања во Струмица. Празнувањето ќе кулминира в сабота кога се одржува Интернационалната карневалска вечер на која, како што објави Организацискиот одбор, ќе учествуваат 47 карневалски групи со околу 1.000 учесници од кои 20 групи се […]

Маските „Пчелин рај“ и “Годишни времиња“ учествуваа на Меѓународниот карневал

Карневалските маски „Пчелин рај“ на ООУ „Видое Подгорец“ и „Годишни времиња“ на ООУ „Сандо Масев“ денеска учествува на Големиот меѓународен карневал што се одржа во Риека, Хрватска. Младите карневалисти од нашиот град учествуваа во поворката во која имаше над сто карневалски групи и околу 9.000 учесници од повеќе земји. Настапот на нашите кернавалисти можете да […]

Маските „Весели печурки“ и „Пчелин рај“ со вредни награди на

Маските „Весели печурки“ и „Пчелин рај“ на ООУ „Видое Подгорец“ добија вредни награди на Радовишкиот детски карневал, кој се одржа пред неколку денови. Маската „Весели печурки“ е прогласена за најинвентивна маска, а „Пчелин рај“ за маска со најубава порака. -Ги освоивме и жирито и публиката НАЈИНВЕНТИВНА МАСКА ,, Весели печурки” ООУ,,Видое Подгорец”Струмица,МАСКА СО НАЈУБАВА ПОРАКА,, […]

Костадинов:струмичани се вистински мајстори за забава под маски

-Богатство од креации, шаренило од бои, уникатни и свои, струмичани уште еднаш докажаа дека се вистински мајстори за забава под маски. Прекрасните маски кои му даваат посебна убавина на вечерашниот маскенбал во хотелот ,,Сириус”, а подготвувани со многу труд и љубов, најавуваат уште едно прекрасно издание на нашиот Струмички карневал.Од срце за мојата карневалска Струмица, […]

Полициски билтен: физички напад во Богданци, казни за брзо возење

На 23.08.2021 година во 04.30 часот во Полициската канцеларија Богданци, Љ.К.(18) од село Богданци пријавила дека околу 03.30 часот на улица „Петар Мусев“ била физички нападната од Д.М. од Богданци. Се преземаат мерки за расчистување на случајот. На 23.08.2021 година во периодот од 06.00 до 09.00 часот Секторот за внатрешни работи Струмица презеде засилени мерки […]

Од утре без маска на отворено, укинати и други мерки

На состанокот на Главниот кризен штаб, по исцрпната дискусија и имајќи ја предвид  поволната моментална  епидемиолошка состојба со КОВИД-19 во државата, која се карактеризира со намалување на 14-дневна инциденца (бројот на новонастанати случаи) на позитивни случаи, намалување на позитивни тестови за КОВИД-19 во однос на вкупен број тестирани лица, намалување на бројот на активни случаи […]

Полициски билтен:брат физички нападнал брат во радовишко, 79 граѓани не

Вчера во 18:45 часот во Полициската станица Радовиш, С.И.(39) од радовишко село пријавил дека околу 16.30 часот во атар на селото бил физички нападнат од неговиот брат И.И. Се преземаат мерки за целосно расчистување на случајот Во текот на изминатото деноноќие според статистиката на МВР за периодот (15.12/16.12.2020), по однос на Уредбата за задолжително носење […]

Полициски билтен: физички напад во обложувалница во Ново Село, 73

Вчера во 21:20 часот во Полициско одделение Ново Село В.С. (39) од село Самоилово, пријавил дека околу 21:00 часот во спортска обложувалница во село Ново Село бил физички нападнат од И.Н. Се преземаат мерки за целосно расчистување на случајот. Во текот на изминатото деноноќие според статистиката на МВР за периодот (19.11/20.11.2020), по однос на Уредбата […]