fbpx

Tags : напади

Кривична пријава за жител на Баница за напади на таксист

СВР Струмица поднесе кривична пријава против Т.М. (38) од село Баница, поради постоење основано сомнение за сторени кривични дела „разбојништво“ и „спречување службено лице во вршење службено дејствие“, соопштија денеска од МВР. На 13.06.2023 околу 22:30 часот во село Баница, пријавениот физички нападнал такси возач со кој се превезувал и му го одзел мобилниот телефон, […]

Полициски билтен: пронајдена неексплодирана граната, напади врз полицајци, физичка пресметка

На 23.10.2021 во Полициската станица Гевгелија било пријавено дека во село Мрзенци, гевгелиско, Л.Л. од с.Мрзенци пронашол граната. Од страна на пиротехничар од Дирекцијата за заштита и спасување било констатирано дека станува збор за неексплодирана граната со калибар од 105 мм од Првата светска војна. Гранатата била безбедно подигната, а увид извршила екипа од ОВР […]