fbpx

Tags : Општина

Пријавен физички напад во зградата на Општина Ново Село

Вчера во 15:25 часот во Полициското одделение Ново Село А.Ј.(54) од село Ново Село, струмичко, пријавил дека околу 11:15 часот во зграда на Општина Ново Село бил физички нападнат од Б.Т., соопштија денеска од СВР Струмица. Се преземаат мерки за расчистување на случајот.

Костадинов: Струмица е и останува родова сензитивна општина

-Струмица е и останува родова сензитивна Општина. И мажите и жените активно учествуваат во локалното управување и одлучување. Но, мора да го зајакнеме учеството на жените во овие процеси. Да ја подигнеме нивната самодоверба, слободно и без предрасуди, да го изнесат своето мислење и да влијаат на квалитетот на управување и донесување одлуки во нивните […]

Sticky

Дополнителната заменик министерка Петровска во посета на Граничниот премин Богородица

Дополнителниот заменик министер за внатрешни работи Славјанка Петровска, заедно со државниот секретар во МВР, Магдалена Несторовска и директорот на Бирото за јавна безбедност, Сашо Тасевски денеска го посетија граничниот премин “Богородица“ каде што имаа работна средба со раководството на Регионалниот центар за гранични работи “Југ“ и на Полициската станица за Граничен надзор и гранични работи […]