fbpx

Tags : Пари

Хрват и радовишанка се обиделе да украдат пари од црква

МВР соопшти дека на вчера во 13:30 часот во Радовиш, полициски службеници од Одделението за внатрешни работи Радовиш ги лишиле од слобода С.Р.(37) од Република Хрватска и А.К.(37) од Радовиш. Тие се сомничат дека околу 07:30 часот од црква во Радовиш се обиделе да одземат пари, а откако биле забележани од клисарот во црквата, А.К. физички го нападнала, […]

Приведен разбојник во Струмица кој извршил физички напад и одзел

Денеска во 04:40 часот во Струмица, полициски службеници од Секторот за внатрешни работи Струмица го лишиле од слобода В.Г.(40) од Струмица. Тој се сомничи дека околу 03.20 часот на ул. „Мајка Тереза“ во Струмица физички го нападнал Т.Т.(56) од Струмица и му одзел пари. Тој е задржан во Полициската станица Струмица, за настанот е запознаен […]

Јас сум потрошувач и одлучувам за моите пари!

Внимавајте и проверувајте!!! -Проверувајте го рокот на употреба на производите, но бидете внимателни и со  декларацијата; -Трикови со прелепен нов рок на траење или рок на употреба или избришан и избледен рок или декларацијасо неточни информации; -„Производи на акција“, но со лента залепени два или повеќе од нив токму врз делот каде е запишан рокот […]

Украдени пари од црквата во село Марвинци

Вчера во ОВР Валандово било пријавено дека ноќта помеѓу 13 и 14 ноември со употреба на сила и погоден алат било влезено во црквата „Св.Петка“ во село Марвинци и биле одземени пари од кабината за продажба на свеќи, соопштија денеска од СВР Струмица. Бил извршен увид и се преземаат мерки за расчистување на случајот.

Влада: 19.060 тутунари од утре ќе ги добиваат дополнителните пари

Владата на Република Северна Македонија преку Генералниот секретаријат ја започна исплатата на финансиската поддршка за 19.060 тутунари со вкупна вредност од 300 милиони денари во рамки на пакетот поддршка за намалување на последиците предизвикани од КОВИД-19 и на сметките на производителите на тутун веќе од утре ќе почнат да стигнуваат парите за откупените количини. Се […]

Жена од Старо Коњарево украла пари од соселанец и ги

Секторот за внатрешни работи Струмица, до Основното јавно обвинителство Струмица, поднесе кривична пријава против З.Г.(44) од село Старо Коњарево. На 29 март оваа година пријавената отишла во куќата на Л.А. во село Старо Коњарево и во згодна прилика од гардеробер во спална соба му одзела чанта во која имало пари во различни валути. На 07.04.2021, […]

Македонските печалбари во првите три месеци од годинава испратиле речиси

Македонските печалбари од јануари до март годинава испратиле рециси 46 милиони евра дома – покажува статистиката на Народната банка. Податоците говорат дека дознаките од нашите работници во странство во тој период се уште се држат добро, со оглед на тоа што само дел од месец март зафати пандемијата во светот со вирусот Ковид – 19. […]