fbpx

Tags : пат

Потешко повредено момче откако излетало со автомобилот на патот Богданци-Гевгелија

Од СВР Струмица соопштија дека вчера во 22:00 часот во ОВР Гевгелија било пријавено дека на регионален пат Богданци – Гевгелија, на место „Трнката“, патничко возило „фиат“ со гевгелиски регистарски ознаки, управувано од А.Б.(22) од село Моин, излетало од коловозот. Во несреќата со тешки телесни повреди се здобил возачот, констатирани во Медицински центар Гевгелија. Увид […]

Продолжи реконструкцијата со проширување на патниот правец Муртино – Банско

Деновиве продолжи реконструкцијата со проширување на патниот правец Муртино – Банско во должина од 1.000 метри, соопштија денеска од Општина Струмица. За градоначалникот Костадин Костадинов, патната инфраструктура е многу значаен елемент во севкупниот развој на општина Струмица, особено меѓу населените места. -Овој е еден од пофреквентните патни правци, поради земјоделските, економските и туристичките потенцијали во […]

Се врши проширување на патот Муртино-Робово

-И денеска се работи на подобрување на патната инфраструктура во населените места. Се врши проширување на коловозната лента со странично проширување и тампонирање на патниот правец Муртино – Робово.За поголема безбедност на патиштата, за подобар живот во нашите села, објави градионачалникот на Струмица, Костадин Костадинов.

Заврши изградбата на патот кој ги поврзува сите патишта кон

Завршија градежните работи за изградбата на локален пат – обиколница во должина од 905,66 м во општина Радовиш, кои се дел од проектот „Туризмот – иднината на регионот“, информираа денеска од Центарот за развој на Југоисточниот плански регион. Изградбата на локалниот пат во должина од 905,66 м, кој ќе ги поврзува сите патни правци со […]

Заврши реконструкцијата на патот до црквата во село Радичево, Василево

Во рамки на проектот „Туризмот – иднината на регионот“ кој го имплементира Центарот за развој на Југоисточниот плански регион, финансиски поддржан од Бирото за регионален развој успешно заврши реконструкцијата на патот до црквата „Свети Илија“ во село Радичево, Василево, во вредност од 2.196.616 денари, со што се реши еден од главните проблеми на жителите во ова населено место. Станува […]

„Голф“ излетал на патот во Стојаково, тројца повредени

Денеска во 04:00 часот било пријавено дека во село Стојаково, Општина Богданци, Б.П.(18) од Богданци, управувајќи патничко возило „голф“ со гевгелиски  регистарски ознаки,  изгубил контрола и излетал надвор од патот, соопштија од СВР Струмица. Во несреќата со тешки телесни повреди се здобил сопатникот Б.П.(18) од Кавадарци, а со телесни повреди се здобиле возачот и сопатникот […]

Започна реконструкцијата на патниот правец Робово – Муртино

Министерот за транспорт и врски, Благој Бочварски, заедно со директорите на Јавните претпријатија за патишта, Ејуп Рустеми и Костадин Ацевски, и градоначалниците на општина Струмица и општина Босилово, денеска извршија увид во започнување на реконструкцијата на регионалниот пат Р 1404 Робово – Муртино. Инвестицијата за реконструкција на овој патен правец е во висина од 48 […]

Бочварски: Започнува реконструкцијата на локалниот пат Јосифово – Калково

Министерот за транспорт и врски, Бочварски, денеска оствари работна посета на општина Валандово каде со градоначалникот Костадинов поразговараа за проектите кои се реализираат со поддршка од централната власт, а го означија и почетокот на градежните активности за рехабилитација на локалниот пат Јосифово – Калково, сооопштија од ова министерство. „Министерството за транспорт и врски дава силна […]

Со 20 милиони денари се реконструира патот од Радовиш до

Министерот Благој Бочварски, пратеникот Коле Чаракчиев и директорот на ЈП за одржување на магистрални и регионални патишта Костадин Ацевски, денеска извршија увид во рехабилитација на регионалниот пат од Радовиш до Воиславци.  “ Градежната механизација е насекаде низ државата. И покрај надворешната криза која влијае и кај нас врз градежништвото, со сите сили се обидуваме да […]

Општина Ново Село противзаконски и самоволно поставила разделни столбови на

На 04.03.2022 од страна на полициски службеници од СВР Струмица е извршен увид на магистрален пат А-4 (делница Струмица-граничен премин Ново Село), при што во село Ново Село било констатирано дека општина Ново Село противзаконски, неосновано и самоволно поставила сообракајна сигнализација (разделни столбови) на магистрален пат, со што ја загрозила безбедноста на учесниците во сообракајот, […]