fbpx

Tags : празник

Посебен сообраќаен режим за празникот на градот-Свети петнаесет

Од Општина Струмица известуваат дека на ден 10.12.2023 (недела) и на ден 11.12.2023 (понеделник), заради чествувањето на Празникот на градот Св. Петнаесет Тивериополски свештеномаченици, ќе бидат преземени мерки  за посебен режим на сообраќајот од страна на СВР Струмица, и тоа на улиците „Крушевска Република“, „5ти Ноември“, дел од улицата „Бетовенова“ и улицата „Славчо Стојменски“. Дополнително, […]

Со свечена академија и награди за најдобрите наставници се чествуваше

-Со свечена академија вечерва го чествувавме утрешниот голем празник посветен на Сесловенските просветители – светите браќа Кирил и Методиј, на оние кои ни оставиле безвремен дар, повреден од сите вредности и богатства на овој свет, објави градоначалникот Костадин Костадинов. Честитајќи им го празникот на просветните работници, ја упатив пораката дека мора да ги вратиме подзаборавените […]

Одбележан патрониот празник на Струмица, награда за животно дело за

Општина Струмица го одбележа Денот на заштитниците на градот-Светите петнаесет Тивериополски свештеномаченици. Во истоимената црква се одржа света литургија на која присуствуваа градоначалникот Костадин Костадинов и неговите гости, меѓу кои беше и евроамбасадорот Дејвид Гир, членови на Советот и голем број граѓани.Одбележувањето продолжи во Центарот за култура ,,Антон Панов” каде се одржа свечената седница на […]

Костадинов го честиташе празникот „Свети Тома“-Денот на неимарите и градителите

-Денеска ја имав честа лично да им го честитам празникот „Свети Тома“ – Ден на неимари градители на нивната традиционална 30-та по ред средба во манастирот „Св. Богородица Елеуса“ во Вељуса, објави градоначалникот на Струмица, Костадин Костадинов. -Професијата градежник е една од најкреативните која со своите дела ни го прави животот полесен и поубав.Честит празник […]

Одбележан патрониот празник на градот-Свети петнаесет Тивериополски свештеномаченици

Во рамките на одбележувањето на Денот на заштитниците на градот „Свети 15 Тивериополски Свештеномаченици“ во големата сала на НУЦК „Антон Панов“, а со почитување на сите протоколи за заштита од Ковид – 19, денеска се одржа свечена седница на Советот на општина Струмица. За значењето на празникот зборуваше градоначалникот, Коста Јаневски. -За жал, деновиве изостануваат […]