fbpx

Tags : промоција

Сликовницата „Рокчето“ од Никола Маџиров ќе биде промовирана во Струмица

Сликовницата „Рокчето“ од поетот Никола Маџиров, со илустрации на Анета Илиевска, ќе биде промовирана на 2 април (вторник), во 18 часот, пред книжарницата „Литература.мк“ во Струмица. Промотор на книгата, која е во издание на „Либи“, дел од „Арс Ламина – публикации“, ќе биде уредничката Оливера Ќорвезироска, а специјален гостин ќе биде фолклористот Иван Котев. Со […]

Промовиран прирачникот „Како до заштита и безбедност на жртвите на

Градоначалникот на Струмица, Костадин Костадинов вечерва присуствуваше на промоцијата на прирачникот „Како до заштита и безбедност на жртвите на семејно насилство“ – Моделот за соработка на „Скај Плус“ со Општина Струмица, бизнис заедницата и Струмичката епархија, од авторките Стојне Митева, Катерина Дафчева и Сузана Мицева, која се одржа во Младинскиот центар, во организација на здружението […]

Промоција на „Прости песни“ од Александра Спасеска во Струмица

Здружението за развој на култура и заштита на културно наследство „Контекст – Струмица“ на 2 февруари 2023 година, од 18:30 часот, во просториите на Europe House Струмица организира промоцијата на стихозбирката „Прости песни“ од Александра Спасеска. По успешната промоција на „Прости песни“ на Саемот на книга 2023, и распродадено прво издание за само 13 дена, […]

Промовирана книгата „Политичка партиципација на лицата со попреченост“

Богоевски: Систем прилагоден на лица со попреченост е уште покорисен за лица без попреченост Авторот Теодор Богоевски ја промовираше книгата „Политичка партиципација на лицата со попреченост“. Според Богоевски, кој е и советник на Претседателот на Владата на Република Северна Македонија за лица со попреченост, „приспособувањето и адаптирањето на општеството е сечиј интерес. Затоа што со […]

Градоначалникот Костадинов на промоцијата на каталогот на икони во Галерија

-Претпладнево доживеав вистински празник пред празникот. Во пресрет на Денот на заштитниците на Струмица, Свети петнаесет тивериополски свештеномаченици, денес во истоимениот црковен храм во Струмица, присуствував на промоцијата на каталогот „20 години галерија на икони, Свети петнаесет тивериополски свештеномаченици“, објави градоначалникот Костадинов. Во каталогот се опфатени најстарите и највредни икони од црковните храмови од Струмица […]

Вечер промоција на Костадинов и советничката листа на СДСМ

Општинската организација на СДСМ – Струмица вечер ќе одржи промоција на кандидатот за градоначалник на Општина Струмица – Костадин Костадинов и советничката листа предводена од Марјан Даскаловски. Промоцијата ќе се одржи вечер на плоштадот Гоце Делчев со почеток во 20:00 часот. Настанот е организиран согласно мерките за заштита од Ковид 19.

Матурантката Александра Атанасова го промовираше својот прв роман „Зборовите на

Денеска во големата сала на Домот на АРМ во Струмица матурантката од гимназијата „Јане Сандански“ , Александра Атанасова, го промовираше своето прво книжевно дело-романот „Зборовите на тишината. Покрај промоцијата на ова дело, таа се претстави и со изложба на свои четириесетина ликовни творби. За романот на Александра говореа нејзините професори по македонски јазик, Владимир Ефтимов […]

Во Богданци промовирана новата инвестиција ветерен парк со вредност од

Во општина Богданци денеска беше промовирана новата инвестиција ветерен парк, со вредност од над 40 милиони евра. Најнапред во Дом на Култура „Бранд Петрушев“ беше оддржана кратка презентација од страна на инвеститорите, Блаж Штерк – директор на „Интеренерго“ и Матеј Рунјак – извршен директор на „Тригал“. На настанот беа присутни пратеничките Драгица Ѓавочанова и Марија […]

Промовирана нова мобилна апликација за заштита на правата на потрошувачите

Институтот за стратешки истражувања и едукација – ИСИЕ денеска ја промовираше новата мобилната апликација за заштита на правата на потрошувачите – Potroscuvaci MK која е достапна на македонски и албански јазик. Покрај мобилната апликација на настанот, беа промовирани и Извештајот од мониторингот на седум клучни институции за правата на потрошувачите како и други резултати од […]

Александра Јанева промовира деби-албум со хумана цел

Поп-пејачката Александра Јанева го промовира својот деби-албум „Срце отвори“. Албумот е компилација од 13 песни објавени во изминатите седум години од нејзината музичка кариера, почнувајќи со макфестовската „Врати ми го сонцето“. Продажбата на дисковите започнува од утре, сабота во Концепт Кафе, а сите средства ќе бидат наменети за ковид пациенти кои не можат да си овозможат болничко […]