fbpx

Tags : струмичани

Видео:Четворица струмичани дел од транспорт на 85 килограми марихуана преку

На 15.11.2023 од страна на Одделот за криминалистичка полиција, Сектор за недозволена трговија со дрога, оружје и опасни материи, Регионалниот центар Исток и СВР Струмица во координирана акција со Службата за борба против дрога од градот Килкис, Р.Грција, спречен е транспорт на 85 килограми марихуана и притоа во Република Северна Македонија лишени се од слобода […]

Костадинов: Струмичани добиваат затворен базен!

-Денеска уште еднаш потврдуваме дека јас сум градоначалник од збор и дека одличната соработка со Агенцијата за млади и спорт и нејзиниот директор и мој другар, Наумче Мојсовски, донесе уште еден капитален проект во Струмица.Ја започнавме изградбата на затворениот базен во Струмица во спортско-рекреативниот дел на градот, кај пам патеката, во близина на АТШ Берово, […]

Костадинов:струмичани го искористија во целост буџетот за субвенција за купување

-Почитувани сограѓани, мерките за поттикнување здрави животни навики се препознаени и резултираат со голем интерес. Со огромно задоволство сакам да споделам информација дека во рекордно време струмичани го искористија во целост планираниот буџет за субвенција при купување нов велосипед, кој оваа година беше зголемен во споредба со минатата. Со тоа се исполнети условите од јавниот […]

Тројца струмичани краделе предмети од „Водостопанство“

На 01.11.2022 во 16.00 часот во Гевгелија полициски службеници од Полициската станица Гевгелија ги лишиле од слобода Ј.А.(27), Б.Р.(24) и еден малолетник, сите од Струмица. Тие се сомничат дека во текот на денот извршиле кривично дело „тешка кражба“, при што од пумпна станица сопственост на АД Водостопанство на РСМ-подружнца Јужен Вардар Гевгелија одзеле повеќе предмети, […]

Костадинов:струмичани се вистински мајстори за забава под маски

-Богатство од креации, шаренило од бои, уникатни и свои, струмичани уште еднаш докажаа дека се вистински мајстори за забава под маски. Прекрасните маски кои му даваат посебна убавина на вечерашниот маскенбал во хотелот ,,Сириус”, а подготвувани со многу труд и љубов, најавуваат уште едно прекрасно издание на нашиот Струмички карневал.Од срце за мојата карневалска Струмица, […]

Двајца струмичани физички нападнати

Вчера во Полициската станица Струмица, Т.С.(28) од Струмица пријавил дека околу 02:00 часот пред угостителски објект во Струмица тој и Д.И. биле физички нападнати од неколку лица, соопштија денеска од СВР Струмица. Се преземаат мерки за целосно расчистување на случајот.

Полицијата синоќа открила четворица струмичани како вршат јавен превоз без

На 01.02.2022 во 20.30 часот на булевар „Гоце Делчев“ во Струмица, полициски службеници од Полициската станица за безбедност во патниот сообраќај Струмица извршиле контрола во автобус со струмички регистарски ознаки, сопственост на правно лице од Струмица, а управуван од Н.Б.(37) од с.Велуса, струмичко.При контролата било утврдено дека автобусот вршел јавен превоз на патници без соодветна […]

Кривични пријави за струмичани за нелегална трговија со отпад

Секторот за внатрешни работи Струмица до Основното јавно обвинителство Струмица поднесе 4 кривични пријави против А.Ш.(39), Ѓ.Ш.(36), Е.Ш.(37), С.Ш.(30), И.Ј.(44), М.Р.(21), С.Р.(32), Ф.Р.(37) и С.Р.(32), сите од Струмица, поради постоење основи на сомнение за нелегално тргување со отпад, односно за сторено кривично дело „загрозување на животната средина и природата со отпад“ по член 230 став […]

Министерката Тренчевска меѓу струмичани на одбележувањето на Водици

Министерката за труд и социјална политика, Јована Тренчевска, денеска присуствуваше на церемонијата на положувањето на крстот во осветените води во базенот „Аквариус“ во Струмица по повод големиот христијански празник Водици. На одбележувањето присуствуваа голем број граѓани и претставници на Општина Струмица.

Министерката Тренчевска меѓу струмичани на одбележувањето на Водици

Министерката за труд и социјална политика, Јована Тренчевска, денеска присуствуваше на церемонијата на положувањето на крстот во осветените води во базенот „Аквариус“ во Струмица по повод големиот христијански празник Водици. На одбележувањето присуствуваа голем број граѓани и претставници на Општина Струмица.