fbpx

Tags : струмичка болница

Струмичката болница со нова модерна ендоскопска и лапароскопска опрема

ЈЗУ „Општа болница Струмица“ обезбеди и започна со работа со нова модерна ендоскопска и лапароскопска опрема за потребите на одделот хирургија, информираа од оваа здравствена установа. -Со лапароскопска хирургија се овозможува полесен третман на пациентите со минимални инвазивни третмани, помал губиток на крв, помал ризик од инфекции, полесно опоравување и пократок престој на пациентите во […]

Фондацијата „Заев-едно општество за сите“ донираше 40 медицински паравани на

-Грижата за здравјето на луѓето треба да оди рака под рака со грижата за јавното здравство. Поаѓајќи од таквиот непобитен факт, Фондацијата „ЗАЕВ – Едно општество за сите“, во текот на 2023 година, реализираше бројни донаторски активности за поддршка и унапредување на јавното здравје. На неколку универзитетски клиники и други здравствени установи им беа донирани […]

НА ИНИЦИЈАТИВА НА СЕМЕЈСТВОТО КОСТАДИНОВИ ДОНИРАНА МЕДИЦИНСКА ОПРЕМА ВО СТРУМИЧКАТА

Денес во ЈЗУ Општа Болница Струмица пристигна донација во форма на медицинска опрема, сочинета од три ЕКГ апарати (еден од модел Cardioline 200S и два од модел Cardioline 100S), пет мулти-параметарски ЕКГ монитори(модел Bistos BT-750) и соодветни додатоци – специјална хартија за обезбедените ЕКГ апарати, со која Одделението за Кардиологија ја доби дополнителна опрема за […]

Јапонија донира нов Ултразвук на Гинекологија во струмичката болница

Денеска ЈЗУ „Општа Болница” Струмица потпиша договор со амбасадорот на Јапонија Оцука Казуја за Грант проект за набавка на ултразвучен систем преку GGP програмата на Јапонската амбасада- ” Грант помош на мали проекти за човекова безбедност”. Станува збор за вкупна вредност на одобрени средства од 3.133.693,00 МКД (51.462 ЕВРА). -Огромна благодарност до почитуваниот амбасадор за […]

Донација за струмичката болница од Фондацијата „Заев-едно општество за сите“

-Еден од најважните фундаменти врз кој почиваат  постоењето и дејствувањето на  Фондацијата „Заев – Едно општество за сите“ е и унапредувањето на јавното здравје. Како дел од активностите за  доследно исполнување на зацртаните цели и стремежи во оваа област,  нашата Фондација изврши донација на апарат за дијагностика од областа на урологијата, за ЈЗУ „Општа болница“ […]

Првото бебе во струмичката болница е машко од валандовско Калково

Првороденото бебе во новата 2022 година во струмичката болница е машко, а на свет го донесе Гулбеас Караелмазова од валандовското село Калково,која се породила во 01:10 часот. Ова и трето дете на родилката, а породувањето го извршиле д-р Дончо Москов и д-р Сузана Смилкова и сестри од Акушерското одделение на болницата во Струмица.

Струмичката болница се приклучи на гасоводната мрежа

Јавното претпријатие за енергетска дејност „Струмица гас“ го заврши целиот процес којшто опфаќаше изградба на нова котлара, поставување на потребната опрема и приклучување на гасоводната мрежа. Во тек е пробната работа во која ќе бидат извршени сите потребни интервенции, по што до крајот на неделата и официјално Општата болница целосно ќе се затоплува со природен […]

Пријавен физички напад во струмичката болница

Вчера во 18:00 часот во Полициската станица Струмица, медицинското лице В.Ѓ.(51) од Струмица, пријавила дека околу 17.35 часот во Медицински центар Струмица била физички нападната од Е.Џ., соопштија денес од СВР Струмица. По целосно расчистување на случајот ќе биде поднесена соодветна пријава.

Компанија на семејството Заеви донираше уште едно амбулантно возило на

Компанијата „Тота Инженеринг“, компанија на семејството Заеви, денеска донираше уште едно комплетно опремено амбулантско возило за транспорт на пациенти на струмичката болница, како и заштитна опрема за вработените во Ковид центарот, објавија од струмичката болница. И лани, на 15 ноември, компанија на семејството Заеви донираше амбулатско возило на струмичката болница, како и медицинска опрема. Во […]

Премиерот Заев и министерот Филипче во посета на болницата во

Премиерот Зоран Заев и министерот за здравство Венко Филипче денеска беа во работна посета на ЈЗУ Општа болница – Струмица. За време на посетата заедно со директорот на болницата д-р Наќе Гогов, извршија увид на новото крило на болницата кое е опремено и наскоро ќе може да почне со работа. Како што истакна премиерот Заев, […]