fbpx

Tags : струмички театар

Со премиера на „Црна дупка“ и изложба на фотографии Струмичкиот

Оваа година струмичкиот театар одбележува 75 години постоење. Како дел од скромното чествување на овој јубилеј на 19 април (петок) се закажани:19:30 Изложба на театарски фотографии со наслов „75 години НТ „Антон Панов“ од Сречко Гунчев. (фоаје) и во 20:00 Премиера на претставата „ЦРНА ДУПКА“ од Горан Стефановски во режија на Љупчо Ѓоргиевски, сценографија на […]

Премиера на „Гронхолм метод“ во струмичкиот театар

Народниот театар „Антон Панов“ од Струмица утревечер со предпремиера и премиера в среда ја става во својот репертоар претставата „Гронхолм метод“ од шпанско-каталонскиот драматичар Жорди Галсеран во режија на Васил Василев од Бугарија. Според режисерот Василев претставата „Гронхолм метод“ е психолошки трилер на кој ја истражува тенката граница помеѓу тоа што значи вистина и тоа […]