fbpx

Tags : убиство

Убиство во Струмица,избодено 22- годишно момче во Турското маало и

Вечерва на улицата „Бетовенова“ во Турското маало во Струмица во тепачка меѓу две семејства убиено е 22-годишно момче, а тројца се повредени од кои еден е малолетник на 16 години и две жени. Според првичните информации момчето бил донесено мртво во болницата, додека повредените се надвор од животна опаснот и им е пружена помош. Од […]

Oдбележана 21-годишнина од убиството на бранителите Кољо Китанов и Атанас

Пред споменикот подигнат во нивна чест, денеска, беше одбележана 21-годишнина од убиството на бранителите Кољо Китанов и Атанас Јанев во воениот конфликт во 2001 година. Свежо цвеќе положија претставници на семејствата, на Советот на општина Струмица предводени од претседателот Марјан Даскаловски, претставници на СВР Струмица, политички партии и здруженија на граѓани. За бранителите Китанов и […]

Општина Струмица ја одбележа 119-годишнината од убиството на Гоце Делчев

-За жал, и по толку многу години од Гоцевата мисла: „Јас го разбирам светот единствено како поле за културен натпревар меѓу народите“, тој останува неразбран за оние кои упорно водат недостоен натпревар за кавга меѓу народите, рече градоначалникот Костадинов во обраќањето по повод 119-годишнината од убиството на Гоце Делчев. -Делчев не може и не смее […]

Приведен Србин за извршено свирепо убиство во Србија

Полициски службеници од Одделот за криминалистичка полиција- Сектор за општ и насилен криминал при МВР по добиено барање од Интерпол Белград, а во координација со Секторот за меѓународна полициска соработка, СВР Куманово, ОВР Кавадарци и РЦ за ГР Север, на 29.09.2021 на територија на општина Кавадарци, во место викано Шамаци, го пронајдоа и лишија од […]

Одбележана 70.годишнината од убиството на петтемина струмички студенти

Пред споменикот на петтемина струмички студенти-Борис Белев, Мирко Пецев, Ѓорѓи Јар,мов, Ѓорѓи Костуранов и Стево Топчев,  беше одбележана 70 годишнината од нивното убиство. За животот и делото на петтемина студенти зборуваше Никола Андонов, претседател на Здружението на политички затвореници. Пред споменикот на петтемина убиени струмички студенти цвеќе положија членови на нивните семејства, градоначалникот и членови […]

Одбележана 77.годишнината од убиството на народниот херој Благој Јанков Мучето

Општина Струмица денеска ја одбележа 77.годишнината од убиството на Благој Јанков – Мучето, најсветлиот лик од струмичкиот историски времеплов. По тој повод се одржа пригодна свеченост пред споменикот во градскиот парк, а за животот и делото на Мучето зборуваше Ацо Ѓоргиев, член на Советот на општина Струмица. Tој истакна дека народниот херој Благој Јанков Мучето […]

Доживотен затвор за Марјанчо Велев, двојниот убиец од Струмица

Основниот суд во Струмица денеска го осуди Марјанчо Велев (55) од струмичкото село Добрејци на казна доживотен затвор за извршеното убиство врз струмичанецот Александар Мицев, чие тело беше пронајдено во водите на браната „Турија“. Претходно, во февруари годинава, струмичкиот суд му изрече казна затвор во траење од 20 години заради убиството врз струмичанецот Ристо Иљашев […]