fbpx

Tags : убиство

Одбележана 77.годишнината од убиството на народниот херој Благој Јанков Мучето

Општина Струмица денеска ја одбележа 77.годишнината од убиството на Благој Јанков – Мучето, најсветлиот лик од струмичкиот историски времеплов. По тој повод се одржа пригодна свеченост пред споменикот во градскиот парк, а за животот и делото на Мучето зборуваше Ацо Ѓоргиев, член на Советот на општина Струмица. Tој истакна дека народниот херој Благој Јанков Мучето […]

Доживотен затвор за Марјанчо Велев, двојниот убиец од Струмица

Основниот суд во Струмица денеска го осуди Марјанчо Велев (55) од струмичкото село Добрејци на казна доживотен затвор за извршеното убиство врз струмичанецот Александар Мицев, чие тело беше пронајдено во водите на браната „Турија“. Претходно, во февруари годинава, струмичкиот суд му изрече казна затвор во траење од 20 години заради убиството врз струмичанецот Ристо Иљашев […]