fbpx

Tags : убиство

Двојно убиство во Гевгелија, маж ги убил братот и снаата

Вечерва околу 19 часот во Гевгелија е извршено двојно убиство, а полицијата го уапсила 69-годишниот В.Г. од Гевгелија кој околу 18.50 часот пред влез од куќа во Гевгелија со пиштол пукал кон неговите брат и снаа Л.Г. (71) и Т.Г. (62), кои починале на местото на настанот, а смрт констатирал лекар од Итна медицинска помош […]

Одбележани 72 година од убиството на петтемина струмички студенти

Пред споменикот на петтемина убиени струмички студенти во Малиот градски парк беше одбележана 72-та годишнина од убиството на Борис Белев, Мирко Пецев, Ѓорѓи Јармов, Ѓорѓи Костуранов и Стево Топчев. За животот и делото на петтемина студенти говореше Никола Андонов, претседател на Здружението на политички затвореници. Пред споменикот цвеќе положија членови на нивните семејства, членови на […]

Одбележана 79-годишнината од убиството на Благој Јанков Мучето

Општина Струмица денеска ја одбележа 79-годишнината од убиството на народниот херој Благој Јанков Мучето. Пред спомен обележјето во големиот градски парк се одржа пригодна свеченост на која беше положено свежо цвеќе, а за животот и делото на Мучето говореше Ице Беличев член на Советот на општина Струмица. -На денешен ден во таа веќе далечна 1944 […]

Одбележана годишнината од убиството на бранителите Кољо Китанов и Атанас

Пред Споменикот подигнат во нивна чест, денеска беше одбележана 22-годишнината од убиството на бранителите Кољо Китанов и Атанас Јанев во воениот конфликт од 2001 година. Членови на семејствата Јаневи и Китанови, членови на Советот на општина Струмица, претставници на СВР – Струмица, на борците и други почитувачи положија свежо цвеќе пред Споменикот, а за животот […]

Во Струмица одбележана 120 годишнината од загинувањето на Гоце Делчев

Со посебна гордост и чест, денеска, општина Струмица ја чествуваше 120 – годишнината од убиството на најголемиот македонски син и револуционер Гоце Делчев. Пред неговиот споменик на плоштадот кој го носи неговото име, се одржа пригодна свеченост на која за животот и делото на Делчев зборуваше Елена Магеровска Паликарова, заменик градоначалник и член на Советот […]

Роднина на старицата е осомничен и приведен за убиството

Вчера полициски службеници од СВР Струмица во содејство и координација со Оддел за криминалистичка полиција, Сектор за општ и насилен криминал лишен е од слобода П.И.(25) од Струмица. Тој се сомничи дека на 20.01.2023, откако побарал и не добил пари од М.Б.(83) од Струмица, со која бил во роднинска врска, ја нападнал, а од здобиените […]

Гевгеличанец осомничен за обид за убиство

Основното јавно обвинителство Гевгелија донесе Наредба за спроведување истражна постапка против едно лице за кривично дело – Убиство според член 123 став 1 во врска со член 19 (во обид) од Кривичниот зкаоник, соопштија денеска од Јавното обвинителство. Осомничениот, на 12 декември, со умисла се обидел да го лиши од живот неговиот очув. Делото го […]

Одбележани 71 година од убиството на петтемина струмички студенти

Пред споменикот на петтемина убиени струмички студенти во Малиот градски парк беше одбележана 71-та годишнина од убиството на Борис Белев, Мирко Пецев, Ѓорѓи Јармов, Ѓорѓи Костуранов и Стево Топчев. За животот и делото на петтемина студенти говореше Никола Андонов, претседател на Здружението на политички затвореници. Пред споменикот цвеќе положија членови на нивните семејства, членови на […]

Обвинителството отвори истрага за убиството во Турското маало

Основното јавно обвинителство Струмица донесе Наредба за спроведување истражна постапка против три лица – двајца мажи и една жена, за кои постои основано сомнение дека како соизвршители сториле кривично дело – Убиство од член 123 став 2 точка 3  во врска со член 22 од Кривичниот законик, соопштија денеска од ЈО. Во попладневните часови на […]

МВР:Расчистено убиството во Струмица, сторителите се лишени од слобода

На 06.07.2022 во 05:10 часот, во Радовиш, по преземени мерки и активности, полициски службеници од СВР Струмица – Полициска станица Радовиш ги лишиле од слобода М.Ј.(22), Р.А.(33), а претходно, околу 03:00 часот во село Дедели, од полициски службеници од Надворешната канцеларија за криминалистички работи Валандово е приведена и Ј.Т.(44), сите од Струмица. На 05.07.2022 околу […]