fbpx

Tags : Василево

На „Цареви кули“ кај двајца жители на Василево пронајдена марихуана

Вчера во 19:30 часот на местото „Цареви кули“ во Струмица, полициски службеници од СВР Струмица ги лишиле од слобода А.С.(34) и В.С.(35), двајцата од село Василево, струмичко. При преглед над нив, кај А.С. била пронајдена марихуана. Во службен разговор во Полициската станица Струмица А.С. признал дека во домот поседува и друга количина, која потоа доброволно ја предал на полициските службеници. За […]

Фото: Силниот ветер урна покрив во Василево, откорнати дрвја и

Ветрот, кој во струмичко дува со брзина од над 80 километри на час, досега урна лимена покривна конструкција во Василево и оштетен е дрвен столб за пренос на струја, а на неколку улици во Струмица се откорнати дрвја и се искинати електрични кабли. Според информациите од командирот на ТППЕ Струмица, Александар Гудев, пожарникарите досега интервнирале […]

Пожар во месноста Врчви, Oпштина Василево, изгореа 5 хектари лозје

Во општина Василево, на потегот меѓу населените места Ангелци, Градашорци и Едрениково, во месноста Врчви од пред неколку часови, има активен пожар, сооптија од Општина Василево. На местото на пожарот се припадниците на ТППЕ Струмица, кои работат на негово гасење и  спречување на понатамошно ширење.    Според информацијата од терен, опжарени се околу 5 хектари […]

Пронајден починат маж во Василево

На 10.07.2023 било пријавено дека покрај хидрофор од куќа во село Василево, струмичко, бил пронајден починат Г.Г.(33), соопштија денеска од СВР Струмица. Од страна на лекар од Општата болница Струмица била констатирана смрт, предизвикана од струен удар. Извршен бил увид од Јавен обвинител и увидна екипа од СВР Струмица, а телото на починатиот било дадено […]

Исчистени диви депонии низ наслените места во Општина Василево

ЈПКД „Турија“, во координација и соработка со општина Василево реализираше низа комунални активности, односно чистење на диви депонии и уредување на земјени патишта во повеќе населени места на општината. Исчистени се дивите депонии во населените места Чанаклија, Василево и Радичево.  Пробиени и порамнети се неколку улици од наноси на земја и песок во населеното место […]

Жител на Василево загина во сообраќајка откако претходно му се

Вчера во 07:30 часот во Полициската станица Струмица било пријавено дека во село Василево, струмичко, Г.Ц.(64) од село Василево, управувајќи товарно возило „форд транзит“ со струмички регистарски ознаки, изгубил контрола над возилото, излетал од патот и удрил во ограда, соопштија денеска од СВР Струмица. Лекар од Медицински центар Струмица констатирал смрт кај возачот, кому му […]

Со свечена седница одбележан Денот на Општина Василево

Денеска со Свечена седница Советот на општина Василево го одбележа 16-ти Декември, Денот на општина Василево, денот кога пред 26 години  е одржана Првата конститутивна седница, на која  е формирана ЕЛС Василево. Седницата ја отвори претседателот на Советот, Ристо Делијанов, кој упати желби за  успешен понатамошен развој на Општината. -Во периодот во кој ја извршуваме […]

Пожар проголта покрив и спрат од куќа во Василево

Во пожар кој избувнал околу 10 часот претпладнево во Василево изгореа покрив и спрат од семејна куќа. Во гаснењето на пожарот учествувале 9 пожарникари и 4 против пожарни возила на ТППЕ Струмица, а со големи напори пожарот бил изгаснат во 13:50 часот и не било дозволено да ги зафати и соседните куќи. Пртичинета е голема […]

Жител на Василево се сомничи за кражба на бакарни цевки

На 30.03.2022 во 11:30 часот, полициски службеници од Секторот за внатрешни работи Струмица го лишиле од слобода Д.Г.(37) од село Василево, струмичко, соопштија денеска од МВР. Тој се сомничи дека во периодот од 17.03.2022 до 30.03.2022 извршил повеќе кривични дела „тешка кражба“ и „предизвикување општа опасност“, односно одзел бакарни цевки од системите за гас и […]

Пролетно чистење на улиците во Василево

ЈПКД „Турија“,Василево започна со пролетно чистење на улиците. Градоначалникот на општина Василево Славе Андонов, денеска изврши увид во текот на активностите кои се одвиваа на главната, влезна, улица во населеното место Василево, каде екипа на комуналното претпријатие работеше на отстранување на наталожената земја и другиот отпаден материјал покрај коловознатат лента и тротоарот. -Во договор сме […]