fbpx

Tags : велосипед

ПУШТЕНО ВО УПОТРЕБА ВЕЛОСИПЕДСКО РЕКРЕАТИВНО ИГРАЛИШТЕ – ПАМП ТРАКА

Како дел од долгорочната стратегија за еко-урбана мобилност на Општина Струмица, континуирано се реализираат активности за трансформација на Струмица во велосипедски град, соопштија денеска од Општина Струмица. Во рамки на вториот Меѓународен Фестивал за љубителите на велосипедизмот – “Вело Струмица”, организиранпо повод Светскиот ден на велосипедот – 3 јуни, беше пуштено во употреба новото велосипедско […]

Костадинов:струмичани го искористија во целост буџетот за субвенција за купување

-Почитувани сограѓани, мерките за поттикнување здрави животни навики се препознаени и резултираат со голем интерес. Со огромно задоволство сакам да споделам информација дека во рекордно време струмичани го искористија во целост планираниот буџет за субвенција при купување нов велосипед, кој оваа година беше зголемен во споредба со минатата. Со тоа се исполнети условите од јавниот […]

Велосипедист потешко повреден по пад од велосипед

Вчера во 15:55 часот во Полициската станица Струмица било пријавено дека на улица „Ѓорги Василев“ во Струмица, Ѓ.С.(74) од село Градско Балдовци, Струмичко, управувајќи велосипед изгубил контрола и паднал на коловозот, соопштија од МВР. Во несреќата со тешки телесни повреди се здобил велосипедистот, констатирани во Медицински центар Струмица. Увид на местото извршила екипа на Полициската […]

Досега се поднесени 139 барања за субвенционирање велосипед

Како транспарентна и отчетна Општина ја информирам јавноста дека до 18 овој месец по Јавниот повик за субвенционирање на купување велосипеди во 2022 година се поднесени вкупно 139 барања или од вкупниот буџет од 800 илјади денари за оваа намена потрошени се 497.325 денари, објави градоначалникот Костадин Костадинов. -Ги повикувам граѓаните да го искористат ова […]