fbpx

Tags : возила

Струмичани ги ќердосаа „Кавалерите“

-Со среќа нека ни се струмичките кавалери! Го исполнив дадениот збор и од денеска оваа нова бесплатна услуга за граѓаните ја ставивме во пробна функција, објави градоначалникот Костадинов. -Две електрични возила започнаа да возат низ паркот, плоштадот и пешачките зони, а можат да ги користат сите граѓани, а секако предност имаат повозрасните и лицата со […]

Од денеска задолжително носење зимска опрема во возилата

Секторот за внатрешни работи Струмица ги информира возачите дека од денеска (15.11.2023 година) започнува периодот на задолжително носење зимска опрема во возилата, кој ќе трае до 15 март следната година. Под зимска опрема се подразбира:– За возила до 3500 кг: зимски гуми на сите тркала со минимална длабочина на шарите од 4 мм или летни […]

Центарот за развој на Југоистокот набави две возила за пожарникарите

Центарот за развој на Југоисточниот плански регион го спроведува проектот „Рано откривање на пожарите и нивно движење за превенција и справување со катастрофи – eFIDAR“. Центарот е проектен партнер во овој проект и го имплементира заедно со Регионот на Централна Македонија, Грција и Центар за управување со кризи, Република С. Македонија. Проектот е финансиран од […]

Полициски билтен:пронајден починат старец во Гевгелија,контрола на возила за јавен

На 20.01.2022 во 14.00 часот во Полициската станица Струмица Д.И. (50) од село Василево, струмичко, пријавил дека околу 10:30 часот пред пошта во село Василево бил физички нападнат од Ј.Н. од истото село. Се преземаат мерки за целосно расчистување на случајот. На 20.01.2022 во периодот од 08.00 до 12.00 часот на подрачјето на Секторот за […]

Полициски билтен:повреден мотоциклист, оштетено стакло во казино, контрола на возила

На 01.12.2021 година во 15:00 часот во Полициската станица Валандово било пријавено дека на улица „Цветан Димов“ во село Пирава, валандовско, Б.Р.(18) од село Пирава, управувајки мотоцикл без регистарски ознаки, изгубил контрола и удрил во столб. Во несреќата со тешки телесни повреди се здобил возачот на мотоциклот, констатирани во Медицински центар Струмица. Увид на местото […]

Возилата со странски регистарски таблички ќе може да се регистрираат

Сите возила кои заклучно 1 октомври 2020 година влегле на територијата на Северна Македонија и се со странски регистарски таблички ќе можат во рок од една година да се регистрираат во земјата со намалени давачки за 50% од утврдената вредност на сите давачки кои се наплатуваат при увоз од страна на надлежните државни органи, објави […]