fbpx

Tags : Заев

Заев од Радовиш: Многу е важно да се обединиме сите,

Соопштение за јавност од СДСМ Претседателот на СДСМ Зоран Заев денеска во Радовиш оствари средба со граѓаните и со пензионерите, кои ги повика на 31 октомври обединети заедно да ја донесат победата, за најдоброто. Радовиш е социјалдемократски град, неколку изборни циклуси наназад е единствен, сега повторно е единствен, а во единството е и победата и […]

Заев: Постапуваме по насоката што ја дадоа граѓаните – Да

Прес-конференција на претседателот на СДСМ, Зоран Заев Почитувани граѓани, почитувани претставници на медиумите, Дозволете на почеток, најпрво да им се заблагодарам на партнерите во владината коалиција, кои денес во текот на целиот ден, јасно порачаа дека остануваме сите заедно на демократскиот и европскиот пат и ги потврдија своите заложби државата да продолжи да се движи […]

Заев: Со Најдоброто во Радовиш до гасификација, нови градинки, канализациони

Огромни капитални проекти во целиот Исток на државата се реализирани, Радовиш е поврзан со главниот град комплетно, порача вечерва на караванот „Најдоброто за мојата општина“ во Радовиш, претседателот на СДСМ Зоран Заев. Радовиш беше задолжена општина, сега повеќе не е, рече Заев, додавајќи дека заедно со градоначалникот Коле Чаракчиев во Радовиш ќе биде направена гасификацијата. […]

Заев: Зимбаков е најдобрата понуда за Босилово, Најдоброто е препознаено

Почитувани граѓани, жителки и жители на Босилово, До мене е Зоран Зимбаков нашиот кандидат за градоначалник и актуелен градоначалник на Босилово. Зимбаков е најдобрата понуда за вашата општина. Зимбаков во овие четири години покажа како се работи чесно, одговорно и посветено за своите сограѓани за својата општина, се докажа како успешен менаџер во водењето на […]

Заев од Струмица: Мицкоски сака да се врати во минатото,

„И сега слушаме, Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ се расфрлуваат со некои петоцифрени бројки за некакви проекти, што ги ветуваат во некаква нова иднина, но стари режимски кадри и нова иднина не одат заедно, не може луѓе свртени кон минатото да реализираат иднина, порача Претседателот на СДСМ Зоран Заев на Караванот „Најдоброто за мојата општина“, од Струмица. […]

Заев од Струмица: На 17 октомври овде ќе се случи

-Немам дилема, Костадин Костадинов ќе биде новиот градоначалник на Струмица, а на чело со Марјан Даскаловски ќе го предводиме и новиот Совет во Општина Струмица, порача претседателот на СДСМ Зоран Заев на Караванот „Најдоброто за мојата општина“. „Костадин, веќе ни е близок и до нас, го запознавме и како в.д. градоначалник и како портпарол на […]

Премиерот Заев во интервју за „KOHA“: ФФМ е заробена како

На прашањето дали има конфликт меѓу премиерот Заев и првиот човек на ФФМ?, премиерот Заев рече: -Има конфликт да, јас мислам дека ФФМ е заробена како што ни беше државата заробена на нетранспарентен и строго контролирачки начин преку огромните милиони со кои што разполага ФФМ буквално се менаџираат и купуваат делегати мислам дека не е […]

Честитка од премиерот Заев по повод Денот на слободата на

Информацијата e јавно добро. Денес, на Светскиот ден на слободата на медиумите важно е да повториме и потврдиме дека во Северна Македонија никогаш повеќе нема да дозволиме институциите да кријат информации. Властите кои кај нас криеја информации ја заробија државата. Од 2017 година ги отворивме институциите, ги декласифициравме податоците за трошењата и почнавме да објавуваме […]

Премиерот Заев и министерот Филипче даруваа крв во Струмица

По повод 1 Мај-Денот на трудот, утрово со премиерот Зоран Заев дарувавме крв во Службата за трансфузиона медицина во Струмица, објави на фејсбук министерот за здравство, Венко Филипче. -Постапката е многу едноставна, а вработените во Трансфузија се љубезни и пријатни при целиот процес на дарување крв. По дадената согласност, следува здравствена проверка, а потоа во […]

Заев и Шахпаска: Отворени се 9 нови градинки а до

Премиерот Зоран Заев придружуван од министерка за труд и социјална политика Јагода Шахпаска и градоначалникот на Општина Босилово Зоран Зимбаков, денеска при посетата на Босилово ја пуштија во употреба градинката „Среќни насмевки“. Општина Босилово ја доби првата градинка за згрижување и воспитување на децата до 6 годишна возраст. Градинката носи и силно симболично име „Среќни […]