fbpx

Три нови случаи и 18 оздравени од Ковид-19 во Струмица

 Три нови случаи и 18 оздравени од Ковид-19 во Струмица

о последните 24 часа направени се 3.431 тестирања, а регистрирани се 472 нови случаи на КОВИД-19:

• Скопје – 222• Куманово – 47• Прилеп – 30• Велес – 23• Битола – 22• Кавадарци и Кочани – по 16• Штип – 15• Гевгелија – 9• Тетово, Охрид и Крива Паланка – по 8• Кичево – 7• Ресен – 6• Делчево и Виница – по 4• Гостивар, Струмица-3, Радовиш, Берово и Пробиштип – по 3• Неготино, Свети Николе и Дебар – по 2• Валандово, Кратово, Богданци, Крушево, Демир Хисар и Македонска Каменица – по 1.

Во текот на изминатите 24 часа регистрирани се 8 починати лица:

5 починати лица од Скопје (86г, 77г, 77г, 68г, и 43г), 2 починати лица од Кочани (85г и 68г) и едно починато лице од Виница (47г). Сите пријавени лица се починати во болнички услови.Дополнително, согласно Регистарот на умрени лица со дијагноза КОВИД-19 од Мој Термин, пријавени се уште 6 починати лица, со датум на смрт од 18.09.2021 до 12.10.2021 година. Регистрирани се двe починати лица од Скопје, и по едно починато лице од Тетово, Крива Паланка, Куманово и Кавадарци, на возраст од 51 до 80 години. Од пријавените лица 4 се починати во болнички услови, а 2 во домашни услови.

Регистрирани сe 498 оздравени пациенти од:

• Скопје – 255• Куманово – 58• Велес – 28• Охрид – 19• Струмица – 18• Прилеп – 17• Битола – 15• Кавадарци и Штип – по 14• Струга – 9• Кичево – 7• Крива Паланка – 5• Тетово, Кочани, Гевгелија, Неготино и Радовиш – по 4• Свети Николе, Кратово и Македонска Каменица – по 3• Ресен, Делчево и Пробиштип – по 2• Виница, Богданци, Демир Хисар и Македонски Брод – по 1.

Досега во земјата се направени вкупно 1.347.969 тестирања на Ковид-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 197.669 бројката на оздравени пациенти е 183.972, на починати е 6.978, а бројот на активни случаи изнесува 6.719

Share via
Copy link