fbpx

Тринаесет новозаразени и шест оздравени од коронавирусот во Струмица

 Тринаесет новозаразени и шест оздравени од коронавирусот во Струмица

Во последните 24 часа се направени 2192 тестирања, а регистрирани се 396 нови случаи на ковид-19 во:-

Скопје 198-Куманово 12-Штип 12-Прилеп 14-Тетово 18-Струга 9-Велес 13-Битола 14-Охрид 11-Кавадарци 13-Гостивар 7-Гевгелија 4-Струмица 13-Крива Паланка 3-Радовиш 4-Крушево 3-Кочани 6-Пробиштип 1-Демир Хисар 1-Пехчево 1-Делчево 10-Кратово 1-Свети Николе 3-Кичево 11-Ресен 8-Неготино 6.

Починати се 15 лица, четири пациенти од Скопје (82, 70, 85 и 75г), еден од Куманово (60г), еден од Велес (62г), еден од Охрид (61г), три пациенти од Кавадарци (77, 90 и 51г), три од Гостивар (73, 67 и 33г) и два од Виница (54 и 83г). Од нив двајца се починати вон, останатите во болнички услови.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 442 оздравени пациенти од:

-Скопје 229-Куманово 17-Штип 7-Прилеп 39-Тетово 14-Велес 17-Битола 11-Кавадарци 28-Гостивар 13-Гевгелија 8-Струмица 6-Крива Паланка 9-Радовиш 4-Кочани 10-Демир Хисар 1-Македонски Брод 1-Пехчево 5-Берово 5-Валандово 2-Виница 3-Кратово 3-Кичево 5-Ресен 2-Неготино 3.

Досега во земјата се направени вкупно 425.888 тестирања на Ковид -19.Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 87986, бројката на оздравени пациенти е 69137, на починати е 2672, а бројот на активни случаи изнесува 16177.

Share via
Copy link