fbpx

Во последните 24 часа се направени 1454 тестирања, а регистрирани се 165 нови случаи на ковид-19

 Во последните 24 часа се направени 1454 тестирања, а регистрирани се 165 нови случаи на ковид-19

Во последните 24 часа се направени 1454 тестирања, а регистрирани се 165 нови случаи на ковид-19 во:

-Скопје 71
-Куманово 15
-Дебар 1
-Штип 10
-Прилеп 5
-Тетово 20
-Струга 3
-Велес 1
-Битола 3
-Охрид 10
-Гостивар 14
-Пробиштип 4
-Македонски Брод 1
-Кичево 2
-Ресен 5

Починати се 7 лица, двајца пациенти од Скопје, двајца од Куманово, еден пациент од Струга, еден од Кочани и еден пациент од Неготино.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 128 оздравени пациенти од:

Скопје 97
Штип 11
Тетово 3
Велес 2
Битола 2
Струмица 1
Ресен 11
Неготино 1

Досега во земјата се направени вкупно 64.837 тестирања на ковид -19. Денеска нема тестирања во рамките на скринингот.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 6787, бројката на оздравени пациенти е 2876, на починати е 328, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 3583.

Во последните 24 часа се направени 1454 тестирања, а регистрирани се 165 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје…

Gepostet von Министерство за здравство / Ministria e Shëndetësisë am Freitag, 3. Juli 2020
Share via
Copy link