fbpx

Во Струмица 16 новозаразени од Ковид-19!

 Во Струмица 16 новозаразени од Ковид-19!

Во последните 24 часа се направени 5.780 тестирање, а регистрирани се 588 нови случаи на КОВИД-19:

• Скопје – 230• Тетово – 101• Гостивар – 82• Кичево – 48• Дебар – 17• Охрид и Струмица – по 16• Куманово – 15• Струга –11• Битола – 8• Кавадарци и Свети Николе – по 6• Радовиш и Берово – по 5• Велес и Валандово – по 4• Штип и Виница – по 3• Ресен и Македонски Брод – по 2• Прилеп, Кочани, Демир Капија и Пехчево – по 1.

Пријавени се 8 починати лица: по 2 лица од Тетово (66г и 72г) и Гостивар (67г и 72г), по едно лице од Скопје (65г), Прилеп (51г), Кичево (74г) и Велес (65г).

Регистрирани сe 26 оздравени пациенти од:

• Скопје – 8• Тетово – 6• Гостивар – 4• Куманово, Битола и Берово – по 2• Кичево и Валандово – по 1.

Досега во земјата се направени вкупно 1.033.882 тестирања на Ковид-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 159.269 бројката на оздравени пациенти е 150.613, на починати е 5.521, а бројот на активни случаи изнесува 3.135

Share via
Copy link