fbpx

Во Струмица 55 нови случаи и 40 оздравени од Ковид-19

 Во Струмица 55 нови случаи и 40 оздравени од Ковид-19

Во последните 24 часа се направени 7.084 тестирањe, а регистрирани се 1.210 нови случаи на КОВИД-19:

• Скопје – 464• Тетово – 177• Гостивар – 112• Куманово – 98• Струмица – 55• Кичево – 48• Битола – 32• Струга – 29• Кавадарци – 26• Радовиш – 15• Велес – 14• Кочани, Гевгелија и Ресен – по 13• Прилеп – 12• Делчево и Кратово – по 11• Македонски Брод – 10• Свети Николе – 9• Дебар и Виница – по 7• Неготино – 6• Берово – 5• Штип, Валандово и Богданци – по 4• Македонска Каменица – 3• Охрид , Крива Паланка и Пехчево – по 2• Демир Хисар и Демир Капија – по 1.

Регистрирани сe 451 оздравени пациенти од:

• Скопје – 133• Гостивар – 78• Тетово – 51• Струмица – 40• Куманово – 36• Кичево – 32• Дебар – 13• Велес – 10• Битола и Ресен – по 8• Кавадарци – 7• Штип – 6• Радовиш, Кочани и Берово – по 5• Прилеп и Свети Николе – по 3• Виница и Охрид – по 2• Гевгелија, Валандово, Пехчево и Демир Капија – по 1.

Пријавени се 32 починати лица: 8 починати лица од Скопје (52г,54г,58г, 61г,67г,68г, 75г, и 77г), по 6 починати лица од Гостивар (45г,47г ,48г,61г,67г и 74г), и Тетово (54г,57г, 60г,72г,74г и 78г), 3 од Куманово (52г,71г и 79г), 2 од Кичево (47г и 71г), по едно починато лице од Штип (56г), Кочани (67г), Берово (74г), Охрид (50г), Валандово (58г), Струга (64) и Делчево (32г).Од вкупно пријавените, едно лице е починато во домашни, а останатите 31 лице се починати во болнички услови.

Досега во земјата се направени вкупно 1.118.535 тестирање на Ковид-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 170.412, бројката на оздравени пациенти е 152.916, на починати е 5.727, а бројот на активни случаи изнесува 11.769

Share via
Copy link