fbpx

Во Струмица денес нови 7 случаи на заразени од Ковид-19

 Во Струмица денес нови 7 случаи на заразени од Ковид-19

Во последните 24 часа се направени 1618 тестирања, а регистрирани се 88 нови случаи на ковид-19 во:

-Скопје 45 -Куманово 4 -Штип 1 -Прилеп 7 -Тетово 6 -Струга 3 -Битола 2 -Охрид 3 -Гостивар 1 –Струмица 7 -Крива Паланка 2 -Кочани 3 -Македонски Брод 1 -Виница 1 -Кичево 2.

Починати се 5 лица, пациент од Тетово (53г), од Гостивар (60г), од Прилеп (57г), од Струга (60г) и еден пациент од Битола (60г).

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 135 оздравени пациенти од:

-Скопје 42 -Куманово 17 -Штип 7 -Прилеп 16 -Тетово 10 -Велес 1 -Битола 2 -Охрид 4 -Гостивар 10 -Гевгелија 4 -Крива Паланка 5 -Радовиш 2 -Кочани 4 -Пробиштип 2 -Пехчево 2 -Кратово 1 -Свети Николе 2 -Кичево 3 -Ресен 1.

Досега во земјата се направени вкупно 177.635 тестирања на ковид -19. Нема тестирања во рамките на скринингот.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 16867, бројката на оздравени пациенти е 14084, на починати е 705, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 2078.

Share via
Copy link