fbpx

12 нови и 8 оздравени од Ковид-19 во Струмица

 12 нови и 8 оздравени од Ковид-19 во Струмица

Во последните 24 часа направени се 7.483 тестирања, а регистрирани се 1.197 нови случаи на КОВИД-19:

• Скопје – 766• Битола – 94• Прилеп – 56• Кавадарци – 38• Велес – 31• Охрид – 24• Гевгелија – 23• Куманово – 18• Ресен – 16• Тетово – 15• Штип и Струмица – по 12• Кочани – 11• Кичево, Неготино, Крива Паланка и Радовиш – по 10• Делчево и Валандово – по 7• Струга и Богданци – по 5• Гостивар и Свети Николе – по 4• Македонски Брод – 3• Берово, Пробиштип, Демир Хисар, Крушево, Демир Капија и Дојран – по 1.

Во текот на изминатите 24 часа регистрирани се 12 починати лица: по 3 починати лица од Скопје (55г, 82г и 88г) и Битола (60г, 69г и 90г), 2 лица од Охрид (68г и 79г) и по едно починато лице од Прилеп (68г), Велес (68г), Валандово (41г) и Струга (88г). Пријавените лица се починати во болнички услови.Согласно Регистарот на умрени лица со дијагноза КОВИД-19 од Мој Термин, пријавени се 3 лица, по едно лице од Скопје (72г), Валандово (85г) и Гевгелија (82г). Од пријавените лица, две се починати во болнички, а едно лице во домашни услови. Починатите лица се пријавени со дата на смрт од 23.12.2021 до 02.01.2022г.

Регистриран e 331 оздравен пациент од:

• Скопје – 174• Прилеп – 30• Битола – 21• Кавадарци – 16• Охрид – 13• Штип – 12• Гевгелија и Куманово – по 9• Струмица – 8• Велес, Ресен, Крива Паланка, Радовиш и Демир Капија – по 4• Тетово, Кочани и Делчево – по 3• Неготино и Валандово – по 2• Кичево, Македонски Брод, Пробиштип, Дојран, Виница и Кратово – по 1.

Досега во земјата се направени вкупно 1.619.276 тестирања на Ковид-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 227.168, бројот на оздравени пациенти е 213.505, на починати е 7.996, а бројот на активни случаи изнесува 5.667

Share via
Copy link