fbpx

Денес во Струмица 13 нови случаи на Ковид-19, 14 оздравени и еден починат

 Денес во Струмица 13 нови случаи на Ковид-19, 14 оздравени и еден починат

Во последните 24 часа се направени 1841 тестирања, а регистрирани се 225 нови случаи на ковид-19 во:

-Скопје 120-Куманово 10-Штип 8-Прилеп 15-Тетово 17-Струга 6-Битола 7-Охрид 4-Гостивар 1-Гевгелија 3-Струмица 13-Крива Паланка 2-Кочани 6-Пробиштип 2-Берово 3-Виница 1-Делчево 1-Свети Николе 3-Кичево 2-Неготино 1.

Починати се 8 лица, два пациенти од Скопје (75г. и 68г.), три пациенти од Гостивар (82, 68 и 65г.), од Кочани (69г.), од Струга (78г.) и Струмица (64г.).

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 159 оздравени пациенти од:

-Скопје 56-Куманово 13-Прилеп 10-Тетово 10-Струга 2-Битола 3-Охрид 1-Кавадарци 2-Гостивар 9,-Гевгелија 2-Струмица 14-Крива Паланка 3-Радовиш 2-Кочани 14-Пробиштип 2-Македонски Брод 1-Берово 2-Делчево 1-Свети Николе 4-Кичево 7-Неготино 1.

Досега во земјата се направени вкупно 197.382 тестирања на Ковид -19. Нема тестирања во рамките на скринингот.Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 19096, бројката на оздравени пациенти е 15645, на починати е 768, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 2683.

Share via
Copy link