fbpx

Десет новозаразени и пет оздравени од Ковид-19 во Струмица

 Десет новозаразени и пет оздравени од Ковид-19 во Струмица

Во последните 24 часа се направени 2705 тестирања, а регистрирани се 416 нови случаи на ковид-19 во:

-Скопје 186 -Прилеп 37-Кавадарци 29 -Охрид 23 -Велес 16 -Струга 16 -Тетово 13 -Куманово 12 -Битола 11 –Струмица 10 -Гостивар 8 -Штип 8 -Кочани 7 -Гевгелија 5 -Неготино 5 -Крива Паланка 5 -Радовиш 4 -Делчево 4 -Свети Николе 3 -Берово 3-Кичево 2 -Ресен 2 -Дојран 2 -Пробиштип 1 -Валандово 1 -Кратово 1-Богданци 1 -Крушево 1.

Починати се 7 лица, 3 пациенти од Скопје (61г, 66г, 86г), два пациенти од Струга (53г и 73г) и по еден смртен случај од Охрид (69г) и Кавадарци (84г). Сите пациенти се починати во болнички услови.

Регистрирани се 278 оздравени пациенти од:

-Скопје 143 -Охрид 20 -Кавадарци 16-Велес 14 -Тетово 14 -Куманово 12 -Прилеп 7 -Штип 7 -Струга 6 -Битола 5-Струмица 5-Кичево 4 -Гостивар 3 -Кочани 3-Неготино 3 -Пробиштип 3 -Гевгелија 2 -Радовиш 2 -Кратово 2 -Крушево 2 -Демир Капија 2 -Крива Паланка 1 -Свети Николе 1 -Ресен 1.

Досега во земјата се направени вкупно 479.430 тестирања на Ковид-19.Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 96.152, бројката на оздравени пациенти е 87.122, на починати е 2.966, а бројот на активни случаи изнесува 6.064.

Share via
Copy link