fbpx

Еден починат, 23 новозаразени и 20 оздравени од Ковид-19 во Струмица

 Еден починат, 23 новозаразени и 20 оздравени од Ковид-19 во Струмица

Во последните 24 часа се направени 3.948 тестирања, а регистрирани се 1.272 нови случаи на КОВИД-19 во:

-Скопје 619 -Битола 75 -Прилеп 65 -Куманово 61 -Тетово 50 -Кавадарци 40 -Велес 39 -Охрид 34 -Штип 32 -Струмица и Струга по 23 -Кочани 22 -Кичево и Берово по 21 -Гостивар 19 -Неготино 18 -Крива Паланка 17 -Гевгелија 15 -Валандово 11 -Ресен 10 -Радовиш 9 -Свети Николе, Пробиштип и Виница по 8 -Делчево 5 -Демир Капија, Кратово и Пехчево по 4 -Богданци, Демир Хисар и Македонска Каменица по 2 -Крушево 1.

Пријавени се вкупно 33 починати лица:

12 од Скопје (34г,45г,59г,62г,65г,72г,73г,75г, 78г,79г,80г и 84г), по 2 пациенти од Прилеп (65г и 85г), Куманово (68г и 69г), Тетово (68г и 74г), Велес (68г и 78г), Охрид (49г и 83г), Кичево (73г и 80г) и Виница (59г и 84г), а по еден пациент е пријавен од Кавадарци (79г), Битола (41г), Струмица (49г), Неготино (61г), Крива Паланка (84г), Валандово (83г) и Крушево (85г).

Регистрирани се 868 оздравени пациенти од:

-Скопје 421 -Охрид 55 -Куманово 50 -Прилеп 46 -Велес 35 -Кавадарци 27 -Неготино и Гевгелија по 25 -Штип и Струмица по 20 -Битола 19 -Гостивар 17 -Тетово и Струга по 16 -Кичево 14 -Кочани и Радовиш по 12 -Берово 7 -Кратово 5 -Крива Паланка и Крушево по 4 -Ресен и Пробиштип по 3 -Валандово, Свети Николе, Виница, Делчево и Богданци по 2 -Демир Капија и Македонска Каменица по 1.

Досега во земјата се направени вкупно 620.810 тестирања на Ковид-19.Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 128.511, бројката на оздравени пациенти е 106.392, на починати е 3.749, а бројот на активни случаи изнесува 18.370.

Share via
Copy link