fbpx

Еден починат, 2 новозаразени и 13 оздравени од Ковид-19 во Струмица

 Еден починат, 2 новозаразени и 13 оздравени од Ковид-19 во Струмица

Во последните 24 часа се направени 1.405 тестирања, а регистрирани се 303 нови случаи на КОВИД-19 во:

-Скопје 195 -Прилеп 28 -Куманово 17 -Гостивар 14 -Тетово 8 -Кавадарци 7 -Велес, Штип и Неготино по 6 -Струга и Кичево по 3 –Струмица и Гевгелија по 2 -Охрид, Кочани, Ресен, Радовиш, Дебар и Пробиштип по 1 лице.

Пријавени се вкупно 41 починато лице:

16 од Скопје (34г,41г,50г,60г,64г,65г, 3 лица на 67г., 69г,70г, 71г,72г, 77г, 80г и 86г), по 5 пациенти од Прилеп (43г, 2 лица на 67г, 71г и 78г) и Велес (44г,66г,70г,74г и 81г), по 3 пациенти од Куманово (2 лица на 78г и 79г), и Неготино (60г, 74г и 79г), по еден пациент од Струга (22г), Берово (50г), Гевгелија (60г), Виница (62г), Штип (63 г), Струмица (64г), Гостивар (72г), Кочани (80г), и Дебар (85г).

Регистрирани се 1169 оздравени пациенти од:

Скопје 532 -Прилеп 78 -Кавадарци 63 -Куманово 58 -Неготино 47 -Велес 44-Гостивар 42 -Штип 36 -Тетово и Битола по 34 -Кочани 22 -Гевгелија 21 -Крива Паланка 19 -Делчево и Берово по 14 –Струмица 13 -Свети Николе, Валандово и Богданци по 11 -Ресен 9 -Дебар 8 -Кичево, Радовиш и Македонски Брод по 7 -Крушево и Демир Хисар по 5 -Пробиштип, Демир Капија и Пехчево по 4 -Кратово и Дојран по 2 -Охрид 1.

Досега во земјата се направени вкупно 616.862 тестирања на Ковид-19.Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 127.240, бројката на оздравени пациенти е 105.524, на починати е 3.716, а бројот на активни случаи изнесува 18.000.

Share via
Copy link