fbpx

Еден починат, 5 нови и 14 оздравени од Ковид-19 во Струмица

 Еден починат, 5 нови и 14 оздравени од Ковид-19 во Струмица

Во последните 24 часа се направени 1.993 тестирања, а регистрирани се 135 нови случаи на Ковид 19 во:

-Скопје 74 -Куманово 11 -Битола 7 -Виница 6 -Прилеп, Тетово и Струмица по 5 -Охрид и Пробиштип по 3 -Велес, Штип, Кичево, Ресен и Радовиш по 2 -Кавадарци, Струга, Кочани, Свети Николе, Крива Паланка и Крушево по 1.

Пријавени се вкупно 14 починати лица:

7 од Скопје (47г,64г,69г,71г,72г, 76г и 79г), 3 лица од Куманово (67г,71г, и 85г), и по 1 починато лице од Битола (49г), Струмица (78г), Кичево (82г) и Крива Паланка (85г).

Регистрирани се 298 оздравени пациенти од:

-Скопје 119 -Куманово 31-Битола 30 -Штип 16 –Струмица 14 -Велес 13 -Кочани 11 -Кичево 9 -Охрид 8 -Тетово и Виница по 5 -Гостивар, Струга, Свети Николе и Ресен по 4 -Радовиш, Валандово, Богданци и Демир Хисар по 3 -Гевгелија и Пехчево по 2-Крива Паланка, Берово, Пробиштип, Кратово и Македонска Каменица по 1.

Досега во земјата се направени вкупно 740.005 тестирања на Ковид-19.Вкупната бројка на Ковид-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 154.026, бројката на оздравени пациенти е 137.962, на починати е 5.093, а бројот на активни случаи изнесува 10.971.

Share via
Copy link