fbpx

Еден починат, 9 нови и 5 оздравени од Ковид-19 во Струмица

 Еден починат, 9 нови и 5 оздравени од Ковид-19 во Струмица

Bо последните 24 часа направени се 2.182 тестови, а регистрирани се 302 нови случаи на КОВИД-19:

• Скопје – 158• Прилеп – 22• Велес – 20• Битола – 17• Куманово и Кавадарци – по 11• Охрид – 10• Струмица – 9• Ресен – 8• Кочани и Кичево – по 5• Штип и Неготино – по 4• Гостивар и Радовиш – по 3• Тетово, Гевгелија, Виница и Кратово – по 2• Струга, Крива Паланка, Дебар и Крушево – по 1.

Од вкупниот број на позитивни (302), регистрирани се 35 реинфекции.Сите починати лица (6), се со регистрирани коморбидитети.Во текот на изминатите 24 часа, регистрирани се 5 починати лица од: две починати лица од Скопје (79г и 81г) и по едно починато лице од Струмица (72г), Струга (80г) и Битола (90г). Пријавените лица се починати во болнички услови.Согласно Регистарот на умрени лица со дијагноза КОВИД-19 од Мој Термин, дополнително е пријавено едно починато лице од: Охрид (88г) починатиот е пријавен на 07.03.2022 . Пријавеното лице е починато во домашни услови.

Регистрирани сe 315 оздравени пациенти од:

• Скопје – 203• Битола – 17• Прилеп и Велес – по 14• Куманово – 13• Кавадарци – 9• Гостивар – 7• Кичево – 6• Струмица-5, Ресен и Тетово – по 5• Гевгелија – 4• Штип, Неготино, Крива Паланка и Демир Капија – по 2• Свети Николе, Валандово, Пробиштип, Демир Хисар и Македоснки Брод – по 1.

Направени се 2.182 тестови преку: ИЈЗ-241, ЦЈЗ Скопје-79, ЦЈЗ Битола-73, ЦЈЗ Прилеп-33, ЦЈЗ Тетово-2, ЦЈЗ Куманово-45, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-14, УК Пулмологија со алергологија –0, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–128, Жан Митрев (Филип Втори)-40, Авицена-63, Биотек-98, Систина-44, лабораторија Лаор-54, Синлаб-16, Ремедика-5, Плодност-15, Генеа-5, Никоб Лаб-183, ВФВ Медикал-31, Ели Медика-19, Ројал Медика–6, Спектра-ММ-5, Рапид Лаб–15, Жан Митрев Струмица–6, Нова Лаб Дијагностика–11, Рамус-6ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 945.

Досега во земјата се направени вкупно 1.917.551 тестирања на КОВИД-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 301.016, бројот на оздравени пациенти е 289.847, на починати е 9.123 а бројот на активни случаи изнесува 2.046

Share via
Copy link