fbpx

Ковид биланс Струмица:двајца починати, девет новозаразени и 55 оздравени

 Ковид биланс Струмица:двајца починати, девет новозаразени и 55 оздравени

Во последните 24 часа се направени 2176 тестирања, а регистрирани се 361 нови случаи на ковид-19 во:

-Скопје 164-Куманово 17-Тетово 12-Прилеп 15-Гостивар 16-Штип 8-Битола 4-Велес 16-Охрид 13-Струмица 9-Кавадарци 8-Струга 5-Кочани 9-Кичево 10-Гевгелија 2-Неготино 4-Делчево 6-Дебар 7-Крива Паланка 5-Ресен 9-Радовиш 4-Берово 7-Виница 1-Валандово 2-Македонски Брод 1-Кратово 3-Крушево 2-Пехчево 2.

Починати се 14 лица, шест пациенти од Скопје (55, 53, 80, 58, 61, 46г), еден од Куманово (75), двајца од Тетово (60 и 70г), еден од Прилеп (79г), еден од Охрид (55г), двајца пациенти од Струмица (73 и 69г) и еден пациент од Струга (77г). Од нив тројца се починати вон, останатите во болнички услови.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 2116 оздравени пациенти од:

-Скопје 1489-Куманово 6-Тетово 139-Прилеп 19-Гостивар 58-Штип 8-Битола 80-Велес 45-Охрид 3-Струмица 55-Кавадарци 35-Струга 5-Кочани 15-Кичево 33-Гевгелија 23-Неготино 26-Свети Николе 10-Делчево 16-Дебар 9-Ресен 13-Радовиш 5-Берово 1-Виница 6-Пробиштип 4-Валандово 3-Демир Хисар 9-Крушево 1.

Досега во земјата се направени вкупно 430.182 тестирања на Ковид -19.Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 88749, бројката на оздравени пациенти е 71592, на починати е 2696, а бројот на активни случаи изнесува 14461.

Share via
Copy link